Бранимир Јовановиќ за Заев

Објавил: Узунов Бобан | 17 септември, 2019 11:29

Екс советникот во владата на Заев Јовановиќ: Кочо Анѓушев има страв од дебати и бега !

Фото/Текст извор: ©магазин

Кочо Анѓушев избега од дебата со Бранимир Јовановиќ, поранешен советник на министерот за финансии од редовите на СДСМ Драган Тевдовски, кој си даде оставка на позицијата поради несогласувања со економските политики на власта, криминалот и корупцијата во истата. Дебатата која требаше да се одржи на 24 вести вчеравечер во 20:45 не се одржа зошто Анѓушев не дојде.

Ете Кочо Анѓушев не дојде, и ја лиши јавноста да одговори на неколку интересни прашања, напиша меѓу другото Јовановиќ во свој фејсбук статус по емисијата. Инаку Јовановиќ е прв висок функционер во владата на Заев кој јавно го обвинил Анѓушев за криминал. Поранешниот советник во министерството за финансии Бранимир Јовановиќ по напуштањето ма министерството тврдеше дека вицепремиерот Кочо Анѓушев требало прв да биде сменет од владата.

Како што објави Сител тогаш во смс порака им одговорил дека мислел на Анѓушев кога објавил на Фејсбук дека од метлата во требало прво да бидат зафатени оние кои работеле за личен интерес и местеле тендери. Јовановиќ го објави ова по одлуката на премиерот Заев за владина реконструкција и смена на министерот за финансии Драган Тевдовски. Не знаев за сменава кога јас се повлеков, и воопшто не ја очекував. Мислев дека “метлата” требаше да ги фати оние кои работеа за личен интерес наместо за јавниот, оние кои местеа милионски тендери, оние кои трошеа државни пари а ништо не работеа…, напиша Јовановиќ.

Дали недоаѓањето на дебатата со Јовановиќ е бегање од соочување со докази за криминал и местење на тендери, јавноста останува да дознае.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...