Овој нов карантин ќе стапи на сила овој петок до 1 декември, минимум.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 октомври, 2020 8:22

Емануел Макрон најави карантин за Франција од петок

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември!

Овој нов карантин ќе стапи на сила овој петок до 1 декември, минимум.

Одлучив дека е потребно од петок да се почне со карантин за да се спречи вирусот“, изјави Емануел Макрон за време на говорот од Елисејската Палата, признавајќи дека сите сме во Европа „потопени“ со забрзување на епидемијата.

„Вирусот циркулира со брзина што дури и најпесимистите не ја очекуваа“, додаде тој.

“Градинките, училиштата, колеџите и средните училишта ќе останат отворени со засилени здравствени протоколи“, рече шефот на државата за време на својот говор. Емануел Макрон најави и затворање на барови и ресторани!

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред. Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, во петокот 449.720 а во четвртокот 437.247 нови инфекции на коронавирус, пренесе агенцијата АФП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...