Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 јули, 2020 10:34

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/TV Pink)

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно со тенденција да се претвори во итен случај.

– Прогласивме вонредна состојба во голем број градови, така што е јасно дека целиот здравствен систем е презаситен и под голема тензија, а во моментов работиме на проширување на капацитетот. Значи, на некој начин, ситуацијата е под некаков вид на контрола – вели Кон.

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно со тенденција да се претвори во итен случај.

Кон вели дека маските треба да се носат и на отворено.

Особено оние кои се постари од 65 години и хронично болни, затоа што така се штитат. Во оваа ситуација кога вирусот е во оптек, единствениот точен начин да се осигураат дека преносот на вирусот е намален 100 пати е сите да носат маски. Ако не знаеме точно кој е заразен, тогаш тоа е едноставно единствениот начин. Ако носат маски само  хронично болни луѓе и оние над 65 години, само 30 проценти ќе се заштитат себе си. Ако маската ја носи оној што го носи вирусот, тогаш заштитата е 95 проценти, и ако и двајцата ја носат, тогаш заштитата е 99 проценти, затоа што не може да биде 100 – објаснува Кон.

Тој вели дека носењето маска на отворено треба да биде поддржано и дека се третира како тактички начин за решавање на оваа состојба.

Ова го кажувам  прв пат, вирусот станува цела стратегија и нема повеќе шеги со тоа. Може да се носат и платнени маски кои се перат. Колку долго ќе ве заштити маската зависи од брзината на мокрење, а обично е 2 часа. Ако ја користите, а потоа ја симнувате, тогаш ве штити ефикасно два часа. Затоа треба да се менува често, но ова важи за оние кои се за еднократна употреба. Нормално, не мора да ја користиме маската дома или во нашиот автомобил, но таксистите мора да ја користат – истакна Кон.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додаде дека лажен негативен резултат може да се случи и при крајот на инфекцијата.

МОЖЕ ДА ИМАТЕ КОРОНА А ТЕСТОТ ДА БИДЕ ЛАЖНО НЕГАТИВЕН: Доктор Јанковиќ објаснува како се случува тоа и каде се наоѓа вирусот во ваков случај!

Многу работи за вирусот корона нè изненадуваат од ден на ден, а особено беше шокантно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...