Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 февруари, 2020 16:50

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов се случува во Идлиб може да се опише само со зборот- војна.

Тоа што се случува во Идлиб може да се опише само со зборот- војна. Ние таму веќе почнавме свои операции – рече Ердоган.

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Денеска ќе разговарам со Путин. Ќе разговараме за се што се случува во Идлиб. Резултатите од овој разговор ќе го одредат однесувањето на Турција. Нема да ги напуштиме нашите позиции во Сирија, додека таму трае насилството на силите на сириската Влада – рече Ердоган.

Ердоган ја опишува целата ситуација со зборот војна поради тоа што во текот на операциите во Идлиб, што се одвиваа со поддршка на турските вооружени сили, ликвидирани биле 150 сириски војници, уништени 12 тенкови, три оклопни возила и 14 противвоздушни системи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено бебето Леонард е победник во битката со коронавирусот трпи доста тешки последици поради пандемијата од коронавирусот објави Јумама.

НАЈУБАВАТА ФОТОГРАФИЈА ОД ИТАЛИЈА: Ова бебе го победи коронавирусот и победнички се насмевна!

Најубавата фотографија која ќе ја видите денес е од Италија. Ова преслатко шестмесечно...

Поради ова, но и најавата на здравствените експерти, многу граѓани се прашуваа како ќе се снабдуваат со лекови и други намирници, како ќе ги шетаат миленичињата во текот на денот.

ВО ОВИЕ ДРЖАВИ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ТРАЕ 24 ЧАСА: Луѓето смеат да излезат само од три причини!

Полицискиот час воведен во Србија трае од 17 до 5 часот, а за време на викендите од 15 до...

Чарлс, кој беше прв во ред за британскиот престол, рече дека има „само благи симптоми“ и им се обрати на Британците и светот со видео-порака во која го опишува неговото искуство со вирусот.

ПРИНЦ ЧАРЛС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ: Фрустрирачко и ново е ова искуство за сите нас!

Принцот Чарлс (71) се опорави од  COVID-19, што беше официјално потврдено од кралското...

Авион со медицинска опрема организиран од руското Министерство за одбрана заминал рано утрово од аеродромот недалеку од Москва.

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Руски авион со медицинска опрема слета во Њујок!

Руски воен авион со медицинска опрема слета на аеродромот во Њујорк, соопшти руското...