„Се соочуваме со многу сериозна ситуација. Бројот на починати е на загрижувачко ниво, особено во Истанбул“, рече Ердоган по состанокот на владата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 ноември, 2020 8:14

Ердоган најави делумно затворање на Турција поради Ковид-19!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган соопшти по вечерашниот состанок дека Турција, поради зголемениот број случај на зараза со коронавирусот, ќе воведе полициски час!

„Се соочуваме со многу сериозна ситуација. Бројот на починати е на загрижувачко ниво, особено во Истанбул“, рече Ердоган по состанокот на владата.

Претседателот на Турција најави забрана за движење за време на викендот од 20:00 до 10:00 часот, а рестораните и кафулињата ќе обезбедуваат услуги за достава на храна само дома.

Трговските центри, супермаркети и фризери ќе мора да се затворат во 20 часот, додека кината ќе бидат затворени до крајот на годината, а часовите за студентите ќе бидат на Интернет.

Ердоган предупреди дека мерките ќе бидат дополнително заострени доколку епидемијата продолжи да се шири.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој додаде дека училиштата ќе останат затворени во февруари и дека се надева дека програмата за вакцинација ќе им овозможи да се отворат од 8 март.

ЏОHСОН ОБЈАВИ построги мерки: Поголема контрола на границата, училиштата затворени во февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Владата ќе воведе нови построги мерки...

Сепак, Папата посочи дека Свети Петар бил најубедлив и најдобар кога тој лично проповедал и затоа денес новинарите и комуникаторите треба да направат повеќе за да дојдат до луѓето подиректно во потрага по информации од „прва рака“.

Папа Фрањо: Ако Свети Петар беше жив, тој сигурно ќе испраќаше пораки преку Твитер

Ако Свети Петар беше жив денес, тој сигурно ќе испраќаше пораки преку Твитер и електронска...

Треба да се стори повеќе. Затоа претседателот го инструира националниот тим за безбедност да ја изврши оваа анализа во текот на вториот ден од функцијата", рече Псаки.

ЏО БАЈДЕН ОДМА СЕ ФАТИ ЗА РАБОТА: Побара од безбедносните служби да ја проценат заканата за насилен екстремизам во САД

Американскиот претседател Џо Бајден побара од безбедносните и разузнавачките служби...