Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

Објавил: Мартин Попоски | 22 февруари, 2020 14:29

ЕРДОГАН ШОКИРАШЕ: Ова што се случува во Сирија е војна- чекаме одговор од Путин

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. Веќе ги започнавме нашите операции таму“, рече турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган додаде дека ќе разговара на телефон со рускиот колега Владимир Путин за ситуацијата во Сирија и дека постапувањето на Турција во Идлиб ќе зависи од резултатите од тој телефонски разговор.

„Ќе зборувам со Путин денес. Ќе разговараме за сè што се случува во Идлиб. 

Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

Рускиот авион “Su-24” во четвртокот избегнал најмалку две противавионски ракети, истовремено давајќи и поддршка на сириската војска во јужен Ид

Неколку сириски и руски воздушни напади ја таргетирале опсерваторијата во Каминас и притоа двајца турски војници загинале, а неколку биле повредени. Инцидентот се случил во текот на нападот под водство на Турција на положбите од Сириската арапска армија во јужен Идлиб.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Бројот на смртни случаи од вирусот корона во Њујорк се искачи на 4.159 бидејќи вирусот се рашири на над 120.000 луѓе.

ЗАСТРАШУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ ОД ЊУЈОРК: Телата на умрените стојат во ходниците (ВИДЕО)

Десетици вреќи беа видени во болничките ходници во Њујорк, наредени еден врз друг,...

На долг рок, целта останува да се укинат внатрешните граници на Европа, но во никој случај не прерано “, подвлече канцеларот.

Себастијан Курц изјави кога граѓаните ќе имаат нормални туристички патувања!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска дека треба да се избегнат годишните...