Рахиќ беше пратеник на СДСМ од 2002 до 2006 година, кога беше исклучен од партијата и во вториот пратенички мандат дејствуваше како независен.

Објавил: Перо Милчин | 11 јуни, 2019 17:56

Есад Рахиќ е назначен за нов директор на истражниот затвор во Шутка!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Есад Рахиќ е назначен за нов директор на истражниот затвор во Шутка. Тој доаѓа на месото од Ѓоко Котевски, кој уште во февруари си поднесе оставка од директорската фотеља.

Ѓоко Котевски поднесе оставка до Владата на 25 февруари, четири дена после настаните кои завршија со физички пресметки во затворот, а во кои беа нападнати притворените поранешни министри, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески. Есад доаѓа на местото на Ѓоко Котевски, кој си поднесе оставка уште во февруари.

Есад Рахиќ е назначен за нов директор на истражниот затвор во Шутка. Тој доаѓа на месото од Ѓоко Котевски, кој уште во февруари си поднесе оставка од директорската фотеља.

Како резултат на пропустите, како што беше наведено, во затворот бил овозможен првиот вербален и физички инцидент, а подоцна не бил спречен вториот вербален и физички инцидент, иако постоеле можности за заштита.

Покрај оставката на директорот Котевски, согласно констататираните наоди во извештајот, покренати беа дисциплински постапки за инволвирани лица кои ги прекршиле протоколите за работа.

Новиот директор Есад Рахиќ е роден во Скопје во 1964 година.

По професија е дипломиран правник. Политичката кариера ја започнал како член на СДСМ и бил пратеник во периодот 2002-2006, од каде подоцна бил исклучен и веќе во вториот мандат од 2006 до 2008 делувал како независен пратеник. Живее во Скопје. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...