Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

Објавил: Стојче Бушин | 30 јули, 2020 9:03

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Фото/Текст извор: ©vocentar.com

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса ултиматум на Србија, објави дневниот лист Новости повикувајќи се на добро информирани дипломатски извори.

Според информации на Новости, на белградската делегација што патува на разговори со Мирослав Лајчак и претставниците на приштинските институции во седиштето на Европската унија ќе им биде врачен нацрт сеопфатен договор што подразбира де факто признавање на Косово од страна на Србија и неповратно бара од српската страна суштински да ја признае еднострано прогласената независност на Косово.

Соговорниците на Новости од дипломатските кругови тврдат дека Брисел, преку специјалниот претставник Мирослав Лајчак, планира да му предаде доверлив нацрт на шефот на српскиот тим, Марко Ѓуриќ, со барање истиот документ да го проследи до Претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Според Новости, овој нацрт го изработи ЕУ без преговори со која било од страните и злоупотребувајќи го нивното присуство во техничкиот дијалог. Во текстот се бара од Србија да го прифати членството на Косово во ООН и другите меѓународни организации – изјави за Новости добро информиран извор.

Како предигра на тоа што треба да се случи во четврток, пред два дена беше потпишан договор за соработка со Европол, кој им дава можност на властите во Приштина, да имаат свој службеник за врски во оваа европска агенција, кој обезбедува помош во борбата против тешки форми на организираниот криминал. .

Соговорниците на Новости од дипломатските кругови тврдат дека Брисел, преку специјалниот претставник Мирослав Лајчак, планира да му предаде доверлив нацрт на шефот на српскиот тим, Марко Ѓуриќ, со барање истиот документ да го проследи до Претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Европол е со седиште во Хаг, нејзините членки се 27 земји на ЕУ, а во оваа агенција имаат свои офицери за врска Албанија, Австралија, Канада, Колумбија, Македонија, Исланд, Молдавија, Црна Гора, Србија, Норвешка, Швајцарија и Турција. Договорот потпишан од Приштина предвидува соработка помеѓу Европол и косовската полиција, царината, даночната администрација и единиците против перење пари, како и пристап до размена на информации за борба против сериозен и организиран криминал.

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Претседателот објави дека британскиот вид на вирус корона пристигнал во Србија, а утрово за тоа бил информиран од министерот за здравство, Златибор Лончар.

Вучиќ со вознемирувачки вести: Новиот сој на корона пристигна во Србија- го донесе девојка од Лондон!

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, денес објави дека новиот британски...

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...