Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

Објавил: Перо Милчин | 8 декември, 2022 16:48

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Фото/Текст извор: ©360 степени/магазин.мк

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми!

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца.

Министрите одлучиле и Романија да не добие зелено светло за влез во Шенген зоната.

Холандија претходно најави дека ќе го блокира приемот на Бугарија во зоната. Холандската администрација донесе одлука да го поддржи пристапувањето на Романија и Хрватска во Шенген, притоа блокирајќи ја Бугарија.

Против пристапувањето на Бугарија и Романија претходно се изјасни Австрија.

Како што рече австрискиот канцелар Карл Нехамер, во Австрија има 75 000 нерегистрирани илегални мигранти кои ја преминале надворешната граница на Европската Унија и завршиле во внатрешна земја како Австрија. Мораме прво да одговориме на овие безбедносни прашања, нагласи Нехамер.

Министрите на земјите-членки на ЕУ одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми.

За одлуката беше потребна согласност од сите земји на ЕУ кои се членки на Шенген, додека четирите надворешни членки кои се надвор од ЕУ не одлучуваат за тоа.

На два подготвителни состаноци на Бордот на постојаните претставници, првиот одржан на 1 декември, а вториот вчера, немаше забелешки во однос на хрватското членство.

Со оваа одлука Хрватска од 1 јануари и официјално ќе стане дел од Шенген.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Вести

Грузија се уште не е членка на ЕУ. Ние сме независна, суверена земја која се стреми кон Европа и сака европска интеграција.

Грузија ѝ одговори на ЕУ: Ќе воведеме санкции за Русија кога ќе бидеме членка на Унијата

Грузија доби официјален демарш од членките на ЕУ поради неодамна обновениот воздушен...

Во меѓувреме, командантот на копнените сили на Украина рече дека украинските сили продолжиле „да се движат напред“ во близина на Бахмут.

Министерството за одбрана на Русија тврди дека го одбиле украинскиот нападот на Доњецк

Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека нејзините сили спречиле голема...

Русија користи ултра прецизни сателити за следење на движењата и акциите на вооружените сили на Украина, што ќе го промени текот на конфликтот во Украина.

Поранешен американски разузнавач: Руската армија ќе ги уништи украинските војници обучувани од НАТО

За време на контраофанзивата, руската армија ќе ги уништи војниците на украинските...