ЕУ со кредит од девет милијарди евра за Украина

Објавил: Перо Милчин | 19 мај, 2022 6:21

ЕУ со кредит од девет милијарди евра за Украина

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен предложи да се осигураат уште девет милијарди евра кредит за Украина до крајот на оваа година.

„Ќе продолжиме да бидеме со нив за време на војната, но и кога ќе ја обновуваат земјата“, рече Фон дер Лајен во говорот во Брисел.

Од почетокот на руската инвазија, Европската Унија даде 4,1 милијарди евра за поддршка на економијата и општеството во земјата, како и за давање на хуманитарна помош, наведуваат од ЕК.

Во однос на зависноста од природниот гас, таа посочи дека земјите од Европската унија (ЕУ) веќе одобриле формирање на заедничка платформа за набавка на суровини, како и течен гас и водород. Дел од средствата што ќе се доделат на „REPowerEU“ (околу 10 милијарди евра) ќе бидат искористени за гасната инфраструктура што недостасува, како и за инфраструктурата за водород.

Планирани се и 2 милијарди евра за изградба на нафтоводи во случај на нафтено ембарго против Русија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од денеска Шведска и Финска се блиску до пристапување во НАТО, откако Турција се откажа од ветото на нивниот влез.

Путин коментираше за Финска и Шведска во НАТО и за нападот врз трговскиот центар

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија „ќе одговори со иста мерка“...

Уште пред да почне „Прајдот“, полицајци упаднаа во повеќе кафулиња во квартот Џигангир и приведуваа ЛГБТ-активисти и новинари. Според невладините организации, уапсени се најмалку 152-ца луѓе.

ВИДЕО: Полицијата го растури „Прајдот“ во Истанбул, уапси над 150 учесници

Турската полиција вчера насилно интервенираше на „Парадата на гордоста“ во Истанбул...

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7.

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија го забрануваат увозот на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како...

Трите напади се случиле околу полноќ во ноќни клубови во центарот на Осло. Се пукало во Лондон паб, популарно место за ЛГБТК+ заедницата, потоа во близина на џез-клубот Хер Нилсен и уште еден паб.

Двајца мртви, 21 повреден во терористички напад во Осло, откажана Парадата на гордоста

Четириесетидвегодишен маж е уапсен и обвинет за убиство, обид за убиство и терористички...