Генерално, возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини

Објавил: Перо Милчин | 9 ноември, 2019 21:21

ЕФИКАСЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО КОЛЕНАТА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Болките во колената се многу честа појава, со која се соочуваат луѓе од различни генерации.

Возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини.

Зошто се појавуваат болки во колената?

Ако сте личност која е физички активна (без разлика дали сте рекреативци или сериозно се занимавате со спорт), тогаш со сигурност некогаш се имате соочено со болка во зглобовите, а како една од најчестите болки од овој тип е онаа што се јавува во колената. Причина за ова е абењето на зглобното ткиво. Како резултат на триењето помеѓу зглобовите се јавува болка и вкочанетост, а многу често можете да забележите и отекување.

Возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини.

Рецепт кој помага за болки во колената:

Облогата се прави навечер и се остава цела ноќ.

Потребни ви се два лимона, на кои им се чисти кората, а потоа се мелат. Во оваа смеса се додава плава глина во прав и една белка. Смесата треба да биде густа како павлака. Потоа се става на газа, околу еден сантиметар дебелина и се става на болното колено. Преку газата ставете најлон фолија и одозгора топол, волнен шал. Болката ќе ви престане. Кога ќе станете, тргнете ја облогата, намачкајте улје врз коленото и најдобро би било, тоа да биде улје од сусам.

За овој рецепт некои нутриционисти велат дека е прекрасен, бидејќи глината содржи елементи како што се сулфур, силициум, калциум кои се неопходни за регенерација на хрскавицата на зглобот.

Глината го загрева зглобот и овозможува етеричното улје од лимонот да навлезе внатре во коската, каде делува спазмолитички, противвоспалително, ги намалува отоците и ја подобрува циркулацијата на крвта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Поради расправија со новинарот Миодраг Совиљ од српската телевизија Н1, на Вучиќ во петокот попладнето му се качил притисокот, добил тахикардија, и беше примен на Воено-медицинската академија во Белград.

Вучиќ поради расправи со новинар во прединфаркнта состојба?

Што пишува прочитајте ми, pишува дека е еден од членовите, aма прочитајте ми, јас ви верувам...

Медот треба да се избегнува затоа што може да развие ботулизам. Ботулизмот е ретка, но сериозна болест предизвикана од анаеробната бактерија „Clostridium botulinum“ која произведува токсини, а последиците за бебињата помали од една година може да бидат сериозни.

Храна која им ја даваме на децата мислејќи дека е здрава но треба да се избегнува

На децата треба да им се дозволи да ја истражуваат храната, но стручните лица предупредуваат...

„Бременоста ми ја следеше д-р Гордана Петровска. Најпозитивната и најстручна докторка која досега сум ја запознала.

СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Охриѓаните Ристана и Ванчо на 53 години ги добија близнаците Стефан и Стефанија!

29 октомври е најсреќниот ден во животот на Ристана и Ванчо Ѓорѓиеви од Охрид. По долгогодишни...