Европската агенција на научници, истакна дека овој лек може да се користи за лекување на возрасни и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респиратор.

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 септември, 2020 15:53

ЕФТИН И ЛЕСНО ДОСТАПЕН: Европската комисија го одобри дексаметазон за лекување на коронавирус!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/Tanjug)

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на дексаметазон за третман на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со дишењето.

Со ова е отворен патот стероидот да стане втор одобрен лек за третман на заразени од корона, рече таа, откако ги прегледа резултатите од тестовите на британската установа во Европа.

Препорачаната доза од лекот дексаметазон за возрасни и адолесценти, постари од 12 години и со тежина од најмалку 40 килограми, е шест милиграми на ден за десет дена.

Европската агенција на научници, истакна дека овој лек може да се користи за лекување на возрасни и адолесценти на кои им е потребна терапија со кислород или респиратор.

Студија наречена „Опоравување“, спроведена од научници од Универзитетот во Оксфорд, покажа во јуни дека дексаметазонот ја намалува смртноста за околу една третина кај тешко болните лица со Ковид-19.

Лекот, во меѓувреме, е одобрен во Јапонија за лекување на заразени со коронавирус, пренесува Ројтерс.

Тоа е лек што се користи со децении, кој е ефтин и лесно достапен и често се користи во третман на голем број лекови. Се користи со децении, и е погоден за лекување на разни воспалителни состојби.

Компаниите сега можат да аплицираат за лиценца со своите национални регулатори или со Европската агенција за лекови за продолжена употреба, пренесува SEEbiz.

ЕМА исто така наведува дека препорачаната доза за возрасни и адолесценти, постари од 12 години и со тежина од најмалку 40 килограми, е шест милиграми на ден за десет дена.

Европската комисија издава овластување за лекови и обично ги следи препораките на ЕМА!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал...

Се предвидува дека негативните економски ефектите, како за вработените, така и за сопствениците на фирмите би може да се почувствуваат в година.

Поради пандемијата во Романија речиси половина милион луѓе би можеле да останат без работа

Економските мерки поради новиот коронавирус би можеле да значат дека повеќе од 500.000...

Јавната регулаторна агенција Анвиса објави дека младиот човек (28) починал поради компликации од коронавирус.

БРИТАНСКАТА ВАКЦИНА Е СМРТОНОСНА: Волонтер (28) кој учествуваше во тестирањето на вакцината за корона почина

Волонтер од Бразил, кој учествуваше на Оксфорд тестот за вакцина за коронавирус, почина. Јавната...