На Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KCCG.

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 октомври, 2020 9:05

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина митрополит Амфилмохије

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Митрополитот Црногорски и приморски Амфилохије почина во Клиничкиот центар на Црна Гора.

На Амфилохије му беше дијагностициран коронавирус на 6 октомври, кога беше примен во KCCG.

Неговото здравје се подобри во меѓувреме, а на 20 октомври, резултатите од извршените тестови покажаа дека тој е негативен за коронавирус.

На 6 октомври, Амфилохије беше примен на одделот за пулмологија на Клиничкиот центар на Црна Гора на болничко лекување, откако тестот покажа дека е позитивен на коронавирус.

Да потсетиме, Амфилохије првично, според тврдењата на медицинскиот персонал во болницата Данило Први, одби да биде тестиран, тврдејќи дека е уморен. Во тоа време, врз него беше извршен само крвен тест.

Сепак, два дена подоцна, бидејќи неговата температура не се намали, тој беше донесен во болницата Цетиње каде беше тестиран, по што тестот покажа дека е позитивен на корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Дарко Филиповиќ се прости од Токан преку својот Фејсбук профил објви црно-бела слика на неговиот драг колега.

ГОЛЕМА ТАГА: Од корона на 45-годишна возраст почина тапанарот на Амадеус Бенд!

Тапанарот на популарната музичка група „Амадеус бенд“, Бојан Златановиќ, познат под...

Претседателот исто така изјави дека Храмот на Свети Сава, кој патријархот го посакувал е храм на токму таква силна Србија.

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот...

Премиерката Ана Брнабиќ и претседателот на Националното собрание Ивица Дачиќ пристигнаа во Храмот Свети Сава.

ВО ЖИВО: Започна погребот на ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ – Присутни се државниот врв и голем број граѓани

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци...