Почивај во мир.

Објавил: Сара Фемина | 12 мај, 2021 10:53

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина хармоникашот маестро Тодор Трајчевски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Како последица од Ковид-19 денес почина маестро Тодор Трајчевски, аранжер и познат хармоникаш!

Оваа вест на социјалните мрежи ја објави предмалку неговата сопруга!

Како последица од Ковид-19 денес почина маестро Тодор Трајчевски, аранжер и познат хармоникаш!

Трајчевски, Тодор (Штип, 3. Ⅷ 1954) – беше композитор, аранжер и хармоникаш.

Се вработил (1983) во Народниот оркестар на МРТ, апотоа станал и негов раководител (1988).

Автор е на голем број песни (околу 200), аранжмани (над 400), како и на инструментални композиции за голем народен оркестар („Фолк загатка“, „Чие е она девојче“, „Изникна ми бадем дрво“,
„Кинисала Роса“, „Повардарско оро“ идр.), инспириран од фолклорното наследство на Македонија.

Пишувал и класични композиции (главно за тромбон и клавир, во соработка со Дуо Рибарски).

Постојан учесник на речиси сите фестивали во Македонија. М. Кол.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Беше многу весела девојка, секогаш насмеана и му се радуваше на животот, вели Мартин Белчовски од селото Русиново, беровско, за својата сестра Верица, која на само 20 години го загуби животот, но нејзинот срце по синоќешната трансплантацијата почна да чука во друг млад живот.

(ФОТО)Ова е преубавата Верче, кое семејството ги донираше нејзините органи да се спасат други животи

Срцето и беше полно со живот, така ќе продолжи да чука – Која е Верче чие срце и бубрези...

Неговата работа започна како пионер во медиумски простор по осамостојувањето на Македонија. Радио „Канал 77“, кое годинава ја одбележува 30 годишнината од постоењето, започна со работа на 4 октомври 1991 година, како прв приватен комерцијален радиодифузер.

ПОЧИНА ГОРАН ГАВРИЛОВ, СОПСТВЕНИК НА НАЦИОНАЛНОТО РАДИО КАНАЛ 77

Вчера по кусо боледување почина Горан Гаврилов (54), основач и соственик на Радио Канал...

Немаше да биде покоен ако Интерното одделение од Болницата во Битола покажеше барем малку грижа и основна хуманост. Го однесовме на нозе, за 10 дена со амбуланта кола ни го дадоа едвај жив.

Потресно сведоштво на братот на музичарот Ице: Дали некогаш нешто ќе профункционира во Македонија?

Пред малку на фејзбук се огласи братот на почитаниот музичар Борче! Мојот брат Ице...