Имено во своето обраќање доктор Жан Митрев рече дека она за кое зборува се негови теории, од она што тој го анализирал.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 март, 2020 21:35

ЖАН МИТРЕВ СО СОВЕТИ ЗА КОРОНАВИРУС: Правете инхалација и пијте топли чаеви, не се препорачуваат никакви активности на отворено!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Преку видео обраќање од Клиниката Жан Митрев, тој дава препораки за граѓаните во време на пандемијата со Коронавирус.

Имено во своето обраќање доктор Жан Митрев рече дека она за кое зборува се негови теории, од она што тој го анализирал.

-Јас ќе кажам мое мислење како можеме да го победиме ова чудо, монструм од вирус кој ги загрозува основните начела на нашата цивилизација. По она што јас имам дојдено до сознанија, е докажано дека живее и како главен природен ресурс е лилјакот и кај него живее, меѓутоа дека живтоното е цицач, не се разболува од него. Кога лета неговата телесна темпаратура се покачува на 41 степен и вирусот угинува на повисока температура од 38. Најголемиот пробив почна од луѓе кои биле на скијање, на ладните предели и докажано е дека се населува во усната шуплина, носот и таму живее на поладен воздух и чека можност да се спушти во плуќата. Јас мислам дека препораките кои се збунувачки и во Европа, едно е да се изолирате да, меѓутоа јас препочувам никако да не се прави физичка активност надвор. Со било која физичка активност, на свеж возодух, и ако сте позитивни вирусот многу брзо ќе се активира по патот по ладниот воздух .
Никако надовор вежбање или спортски активности или воопшто да се излегува надвор додека е свежо зашто тоа може да го убрза процесот на инфекција. Много подобро ќе се заштитите со шал, отоколку маски, поготово во надворешна средина. Ви препорачувам да инхалирате неколку пати на ден, чај или што и да ви се допаѓа, битно е да изхалирате топол воздух и вирусот да не може да се развива понатаму.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Предвремените парламентарни избори се закажани за 15 јули, идната седмица а Министерството за здравство, во соработка со другите институции, изготви сигурен и ефикасен пртокол за заштита на здравјето на граѓаните при гласање.

Филипче до граѓаните: На изборите ќе биде сосема безбедно за да гласате!

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче истакна дека во изминатите четири месеци...

Тој посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на европскиот Балкан и дека таквото поглавје базирано на соработка, економски напредок и социјална правда, може да продолжи само со СДСМ и Зоран Заев на чело на идната влада.

Ципрас упати поддршка до Заев и СДСМ со цитати од Конески и Мартиновски

Алексис Ципрас, поранешниот премиер на Грција и претседател на грчката партија Сириза...

Тачи посочи дека залудна е идејата на ДУИ за премиер Албанец, бидејќи според него на овие избори Али Ахмети се крие зад кандидатот за претседател, Насер Зибери, однсоно сака да се искупи за она што не го сторил претходните години.

Тачи: Без Албанци во Влада, може да има само војна!

Во емисијата „Изборни дебати“ лидерот на ДПА, Мендух Тачи го обвини лидерот на ДУИ...