На успешно спроведениот референдум во 1991 година, македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава.

Објавил: Сара Фемина | 8 септември, 2019 17:50

Жбогар развеселен заигра “МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ” за Денот на независноста (ФОТО)

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

На прославата во Градскиот парк во Скопје, по повод Денот на независноста, евроамбасадорот Самуел Жбогар заигра македонско оро, додека пееше Виолета Томовска, пишува Независен.

Жбогар играше на песната „Македонско девојче“.

Во неговата 22-годишна кариера како дипломат, 54-годишниот Самуел Жбогар е вклучен во сите поголеми политички проекти на словенечката надворешна политика. Во 1993 година, тој ја отвори словенечката амбасада во Пекинг каде што работел до 1995 година.

Во периодот меѓу 1997 и 2001 година, тој беше заменик-амбасадор на Словенија во Обединетите нации (ОН) во Њујорк и заменик на Постојаниот претставник на Словенија во Советот за безбедност на ОН кога Словенија беше привремена членка во 1998 и 1999 година. Во тоа време, претставник на Словенија беше Данило Тирк, кој подоцна стана словенечки претседател.

На успешно спроведениот референдум во 1991 година, македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Од една страна, гледајќи го неговиот талент, многумина го охрабруваа да го направи првиот чекор, а кога го стори тоа, многумина мислеа дека тој почнал да се умислува дека е  „ѕвезда“ и затоа повеќе нема да пее по кафеани.

Jас сум роден во Сараево, а таму никој не смееше да каже една работа- искрена исповед на Харис Џиновиќ

Харис Џиновиќ се потсети на своите почетоци, и неодамна во една емисија објасни дека...

Поточно, на пејачот му треба повеќе труд и време за да ја врати функцијата на органите, но тој не се придржува кон терапијата и не редовно ги посетува лекарите.

ПРИЈАТЕЛ ОД ШВАЈЦАРИЈА МУ ДАВА БУБРЕГ НА ЛАЗИЌ ЌЕ МУ ПЛАТИ ЛЕКУВАЊЕ?! Дарко не ги слуша советите на докторите, неговата здравствена состојба е лоша!

Познатиот српски пејач Дарко Лазиќ ја одложи операцијата на бубрезите, кои скоро и...

Во шоуто „Еден на Еден“, кое ќе се емитува во недела, на Канал 5 од 18.30, Заев на Жаре му открил многу лични приказни, велат од Продукцијата.

ЗАЕВ НА ШМИНКАЊЕ: Имам две жени што ми помагаат дома

Поранешниот премиер Зоран Заев вели дека е азилант во Скопје и живее сам во премиерската...

Сестрата на пејачката, Душица Крумов, се смета за нејзина најголема поддршка и е директор на телевизијата Драгана.

Ова е родената сестра на Драгана Мирковиќ: Секогаш и беше најголема поддршка- погледнете како изгледа(ФОТО)

Драгана Мирковиќ е една од најпопуларните пејачки и никогаш не го истакнува нејзиниот...