Во полициската станица Гостивар утрово, во 6:45 било пријавено дека патничкиот воз кој тргнал од Кичево удрил во карпа на потегот помеѓу селата Лакавица и Падалишта.

Објавил: Перо Милчин | 18 февруари, 2019 10:37

Железничка несреќа – Патнички воз излета од шини на релација Скопје-Кичево

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Утринава од шините се излизгал патничкиот воз што сообраќа на релација Кичево-Скопје, поради одрон на пругата кај Лакавица. За среќа во железничката несреќа нема повредени.

Патничкиот воз утрово удрил во карпа, во која според неофицијални информации веројатно карпата паднала на шините. Соoбраќајот е во прекин на тој дел од пругата каде се случила несреќата.

На местото на несреќата веднаш се упатил помошен воз и екипа за помош, бидејќи правецот на шините треба да се врати во правилна состојба, а истовремено ќе се утврди колку е оштетена пругата. Од ударот композицијата на возот излетала од шините.

Од 13 јуни 2016 секторот за транспорт при Македонски Железници, одлучи од да пушти нови возови на линиите кон Битола, Кичево и Кочани.

Наместо досегашните 5, кон Битола се обраќаат 6 пара возови, на релација Скопје-Кичево-Скопје се сообраќаат уште два нови пара, исто како и на релација Скопје-Кочани-Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

(19) и сопатник К.М.(21), кои побегнале од местото. По насока на Јавен обвинител двете лица се пронајдени, приведени и против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Спасовски: Напад врз полициски службеник е сериозно кривично дело и такви постапки нема да се толерираат

Напад врз полициски службеник е сериозно кривично дело и такви постапки нема да се...

Најостро го осудувам овој чин, нема оправдување за насилство. За жал, ова не е прв ваков инцидент, лекарите често се изложени на вербални и физички напади.

Филипче: Најостро го осудувам нападот на лекарот, нема оправдување за насилство

Лекар кој бил дежурен на Клиниката за  токсикологија вчера попладне бил нападнат...

Лекарскиот тим ја следи состојбата и се консултиураат, за да утврдат дали има потреба од оперативни зафати.

ПОЗНАТА ЗДРАВСТВЕНАТА СОСОЈБА НА ПАЛЕВСКИ: Две маскирани лица со шипки брутално го тепале до смрт!

Претепаниот Љупчо Палевски – Палчо од непознати лица пред неговата куќа има неколку...