Според преданијата женскиот манастир Џунис настанал уште во 1898година и е поврзан со појавувањето на Мајката Божја и изворот на светата вода на местото на кое подоцна селаните ќе подигнат манастир.

Објавил: Катерина Крстиќ | 18 октомври, 2019 23:36

Женскиот манастир во кој се случуваат чуда: Слепите прогледуваат, а немите прозборуваат…

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Мештаните од околните села на местото викано Џунис, кое се наоѓа во истоименото село на подрачјето од градот Крушевац, раскажуваат за женскиот манастир Џунис во нишката епархија, од каде многу неподвижни откако ќе се напиеле од чудотворната вода од изворот покрај црквата – проодувале, слепите прогледувале, а немите прозборувале.

Според преданијата женскиот манастир Џунис настанал уште во 1898година и е поврзан со појавувањето на Мајката Божја и изворот на светата вода на местото на кое подоцна селаните ќе подигнат манастир.

Водата им помогнала на болни, неподвижни, неми, несреќни, слепи.

Наводно чудотворната вода од манастирот Џунис настанала откако мајката божја, Богородица, и’ се прикажала на 13-годишно девојче, пред кое тогаш се отворило извор. Мајката Божја го благословила и прорекла дека ќе лекува болни. Според преданијата Богородица му рекла на малото девојче да им пренесе на селаните на тоа место да подигнат црква, а за да го означи местото на изградба, фрлила кофа вода на каменот, кој според легендата и сведочењето на старите монахини од манастирот, со текот на времето се зголемува и сега се наоѓа во малата црква, првобитно црквата-брвнара, подигната во 1934 година.

Српскиот патријарх Павле, го осветил манастирот Џунис со Црквата на Пресвета Богородица на 14 октомври, денот кога се слави празникот на Богородица. На тој ден во манастирот собираат и по неколку илјади верници кои присуствуваат на бдеењето и утринската литургија да се помолат за здравје.

Чудесните исцелувања на изворската вода од манастирот Џунис направиле вистинко место за аџилак.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Во градите на Иван повеќе од 40 дена чука срцето на Емилија Динева, чие семејство и покрај големата загуба одлучи да спаси човечки живот. Секој ден на ехо ги слуша отчукувањата.

Иван кој доби срце од Емилија проговори и ја откри големата желба што ја има откако ќе излезе од болница

Сам во болничка соба под постојан надзор на медицински лица. Иван Огњановски го живее...

Бидејќи првите симптоми на коронавирусот се појавуваат во периодот од 2-ри до 14-ти ден по инфекцијата, важно е цело време да се следи телото ако се појави кашлица или останување без здив.

ОВА СЕ ЗНАЦИТЕ ДЕКА КОРОНАТА СЕ НАОЃА ВО ВАШЕТО ТЕЛО: Обрнете внимание, температурата не е помеѓу нив

Според Светската здравствена организација, дури 80% од случаите на коронавирус се лабораториски...

Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог!

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан...

Иван е во добра здравствена состојба и по препораките на доктор Митрев веќе се подготвува за отпуст од болницата и понатамошно лекување и нега во својот дом.

(ВИДЕО) Жан Митрев го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена првата трансплантација на срце во државава

Доктор Жан Митрев денеска го посети Иван Огњановски, пациентот на кој му беше направена...