Судиите решија да го дискфалификуваат од турнирот во Америка!

Објавил: Стојче Бушин | 7 септември, 2020 6:13

ЖЕСТОКА КАЗНА ЗА ЃОКОВИЌ: Освен дискфалификација има и дополнителна казна за Србинот!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Најдобриот светки тенисер, Новак Ѓоковиќ, се огласи по дисквалификацијата од УС Опен поради удар на линиски судија со топче. Србинот кажа дека жали за моментот и се извини и призна дека сето тоа го направил ненамерно.

Новак со топка го погоди линискиот судија и судиите решија да го дискфалификуваат од турнирот во Америка!

Неверојатна сцена, натпреварот во моментот беше прекинат, бидејќи Новак со топка го погоди линискиот судија. Резултатот во тој момент беше 6: 5 за Карења Буст, која имаше и брејк предност.

На Србинот ќе му бидат одземени и сите поени кои ги освои досега на овој Грен слем!

(ВИДЕО) Светскиот број еден рекет Новак Ѓоковиќ дисквалификуван од УС Опен поради ненамерен удар со топче кон судијата!

Новак Ѓоковиќ во емотивен пост на Фејсбук се извини за инцидентот во 4.коло од Ју Ес Опен, во кој ненамерно со топче погоди една од линиските судијки!

Оваа ситауција ме направи тажен и празен. Судијката е добро, не би сакал да кажам како се вика, битна е нејзината приватност. Многу ми е жал што ѝ нанесов таков стрес. Не беше намерно. А, за мене ова непријатно искуство, сакам да го претворам во важна животна лекција, за да можам и понатаму да растам како човек, но и како тенисер, напиша Ноле. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

Ова за Ноле беше петта победа во меѓубсените дуели со Шварцман, победа со која стигна до 36 АТП Мастерс титула во кариерата со што изби сам на врвот, поточно сега има една повеќе од Рафаел Надал.

Титула за нов рекорд: Ѓоковиќ испиша историја во Рим! (ВИДЕО)

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ е победник на АТП Мастерсот во Рим и тоа откако во финалето...

Неверојатна сцена, натпреварот во моментот беше прекинат, бидејќи Новак со топка го погоди линискиот судија.

ЃОКОВИЌ ДИСКФАЛИФИКУВАН ОД US OPEN: Погледнете во моментот кога Новак со топка го удри судијата(ВИДЕО)

Новак со топка го погоди линискиот судија и судиите решија да го дискфалификуваат...

Генерално, во првите натпревари гледавме малку игра, бидејќи и Ѓоковиќ и Раониќ ги решија бодовите со добри или лоши сервиси.

КРАЛ НА ТЕНИСОТ: Неверојатна победа на Ѓоковиќ против Раониќ за 80-ти трофеј

Иако беше видно исцрпен, најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ најде сили да направи...

Во колумната за „Хералд сан“,Грот беше многу суров кон Новак во неколку наврати, како што  правеше и претходно.

БАРААТ ЃОКОВИЌ ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ: Не ми е грижа за неговата донација во болниците, Ѓоковиќ мора да си оди!

Критиките кон Новак Ѓоковиќ продолжува по организирањето на Адрија Тур, а последната...