Премиерот Зоран Заев, пред почетокот на седницата за ТВ Сител изјави дека актуелните случувања ќе бидат на дневниот ред на Централниот одбор на СДСМ.

Објавил: Рејхан Бајрами | 22 август, 2019 19:51

ЖЕШКИ РАЗГОВОРИ НА БИХАЌКА: Започна седницата на Централниот одбор на СДСМ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Централниот одбор на СДСМ ја започна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје.

Во седиштето на партијата претходно се одржа седница и на Извршниот одбор.

Премиерот Зоран Заев, пред почетокот на седницата за ТВ Сител изјави дека актуелните случувања ќе бидат на дневниот ред на Централниот одбор на СДСМ.

Веруваме дека треба да бидеме најдобар пример на враќање на довербата на владеење на правото, правната држава. Овој случај кој се отвори, се примери на случаи кои постојат во светот, но прашањето е како државата се поставува кон нив, како извршната власт се поставува. Среќен сум што овозможивме да имаме општество каде извршната власт создала целосни услови, истражните и правосудните органи без разлика за кој се однесува, слободно да истражуваат, слободно да аргументират, да прибираат докази и да постапуваат. Секако одлуките треба да се почитуваат од сите, додаде Заев.

За секој што се огрешил пред законот, па дури ако постојат индиции за таа работа, ќе побараме политичко оградување од него, секако се додека не си ја докаже својата невиност или му се докаже вина, рече премиерот Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ременски вели дека со Бојан Јовановски, таа се запознала сосема случајно во периодот кога тој сакал да и се заблагодари поради спасот на неговата мајка која работи во Труд и социјална политика.

Ременски: Боки го запознав случајно, ми се заблагодаруваше бидејќи ја “спасив” неговата мајка

Фросина Ременски, поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, која ја...

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата во Охрид и Македонија.

Почина легендата на адвокатурата во Охрид и Македонија Томислав Кичеец

На 88-годишна возраст, во неделата во Охрид почина Томислав Кичеец, доајен на адвокатурата...

Прочка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.

„Прости ми“, „простено да ти е- во недела е Прочка- ова се обичаите за големиот празник

Во недела е големиот христијански празник Прочка или Велики поклади — ден...