Според извештајот на СЗО, четири од 10 пациенти доживуваат некој вид штетни последици во амбулантите и болниците, а 134 милиони штетни реакции на лекови се регистрираат секоја година во болниците во средно развиените и неразвиените земји.

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 септември, 2019 19:59

Животот е во нивни раце а дури 2,6 милиони луѓе годишно умираат поради грешките на докторите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Светската здравствена организација по повод Светскиот ден за безбедност на пациентите објави дека околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот.

Според извештајот на СЗО, четири од 10 пациенти доживуваат некој вид штетни последици во амбулантите и болниците, а 134 милиони штетни реакции на лекови се регистрираат секоја година во болниците во средно развиените и неразвиените земји.

Дури 2,6 милиони луѓе годишно умираат поради ненамерни лекарски грешки

Според епидемиолошките податоци, ненамерната штета кај пациентите поради грешка во текот на лекувањето во болниците се појавува кај осум од 12 отсто хоспитализирани пациенти.

СЗО, која почнува кампања за подигнување на свеста за безбедноста на пациентите и создавање сигурна здравствена заштита, порачува дека голем број такви случаи можат да се спречат.

Тие препорачуваат носење јасни насоки, добра организација, вработување квалификувани здравствени работници и ефикасно вклучување на пациентите во грижата за сопственото здравје со оглед на фактот дека анкетите укажуваат на недоволно или проблематично ниво на здравствена писменост речиси на половина од анкетираните Европјани.

Речиси 60 отсто од анкетираните веднаш по посетата на лекар не ги разбираат упатствата за земање на препишаниот лек, а во Европската унија просечно 548 луѓе дневно умираат поради неправилно земање лекови.

Фокус.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

илипче рече и дека од утре ќе биде отворен телефонски број на кој ќе можат да се јават луѓето кои доаѓаат од регионот Вухан и кај кои можат да се јават симптоми за да не одат кај матичен лекар и амбуланти.

ФИЛИПЧЕ: Нема корона во Македонија- Патници од Истанбул и Дубаи ќе се скенираат со термални камери

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека од утре ќе се скенираат со термална...

Од ИЈЗ посочуваат дека се очекува пораст на активноста на вирусот и достигнување пик на сезоната на грип во текот на следните недели.

Регистрирани 1.100 заболени од грип- меѓу нив и четири деца

Во периодот од 13 јануари до 19 јануари во државава се регистрирани 1.100 заболени од грип....

Гордана Кузмановска, епидемиологот од Институтот за јавно здравје истакна дека бројот на заболени значително се зголемил но вели дека нема место за паника бидејќи бројката не  го поминува прагот на сезонската активност кога може да се каже дека веќе има вистинската сезона на грип.

Грипот во Македонија коси: Значително зголемен бројот на заболени

Грипот во Македонија присутен повеќе од било кога. Изминатата недела заклучно од 6...

На овој избор за „достојни лекари“ биле номинирани околу 500 лекари од различни специјалности, а во гласањето учествувале преку десет илјади граѓани, пренесуваат бугарските медиуми.

МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ: Македонецот Борче Николовски избран за најдобар лекар во Бугарија

Македонецот Борче Николовски роден во Демир Капија е гордоста на Македонија. Имено...