Неговиот син, Бошко почина во 2008 година, на 21- годишна возраст, по кратка и тешка болест.

Објавил: Весна Петровска | 1 јули, 2019 10:54

Животот на претседателот на Црна Гора одбележан со семејна трагедија: Смртта на неговиот син никогаш не ја преболе!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Некогашниот претседател на Црна Гора и сојузен премиер на СРЈ Момир Булатович почина вчера во селото Рача, а неговиот живот е обележан со голема семејна трагедија.

Граѓаните го сметаа за најчесниот политичар на овие простори

Неговиот син, Бошко почина во 2008 година, на 21- годишна возраст, по кратка и тешка болест.

Студирал економија, и бил одличен кошаркар.

Момир се до крајот на неговиот живот не можел да се помири со семејната трагедија и дека неговиот син повеќе го нема.

Момир  почина на своја 63-годишана возраст.  Граѓаните на социјалните мрежи се простуваат од својот некогашен претседател и се шокирани од ненадејната смрт на политичарот.

Освен зборови за сочуство и поддршка до неговото семејство тие напишаа дека замина најчесниот и најдобриот политичар во регионот.

Булатович бил еден од доследните политичари на овие простори кој вистински се борел за заедништвото меѓу Србите и Црногорците. Беше првиот народен избраник за претседател на Црна Гора.

Тој се повлече од политикиот живот во мир и достоинство, не направил милиони и не ги ставил во џеб и бил еден од ретките кои не профитирал на маката на народот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Весникот, исто така, наведува дека инфекцијата во БиХ се зголемила за 75%, а во Србија за 125%, во која се наведува дека подрачјето било заштедено од вирусот корона долго време, така што инфекцијата одеднаш ќе започне драстично да се зголемува.

ЗОШТО БАЛКАНОТ Е ПОВТОРНО НА УДАР НА КОРОНАВИРУСОТ: Анализа на германскиот весник укажува само на едно!

Германскиот Шпигел се занимава со обновениот пораст на бројот на случаи на коронавирус...

Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Трампилин“, во моментот има 86 пациенти на респиратори.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО СРБИЈА: За 24 часа 325 ново заразени од КОРОНА, осум лица починаа!

Во последните 24 часа, 7.434 лица биле тестирани за вирусот на корона во Србија, од кои...

Првaта е дека е забрането влегување во затворени простории без маска, каде ќе треба да се почитува растојанието од 1,5 метри, додека сите што користат јавен превоз ќе треба да носат маски, за што ќе бидат предвидени одредени санкции. Покрај тоа, ќе биде забрането да се соберат повеќе од сто луѓе во затворено и повеќе од 500 на отворено. Работата на угостителите ќе биде ограничена и нема да работи помеѓу 11 и 6 часот наутро.

ВО БЕЛГРАД ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Ова се мерките кои треба да се почитуваат наредните две недели!

Денес е прогласена вонредна состојба на територијата на Белград, како што претходно...

Од правец на Бугарија, патниците ќе влезат во Грција преку граничниот премин Промахонас, додека влезот од другите гранични премини со оваа земја, влезот ќе биде дозволен само во одредени услови.

ГРЦИЈА ГИ ОТВОРА СВОИТЕ ГРАНИЦИ: За овие две држави забранет е влез во државата- сите ќе бидат тестирани за коронавирус!

По неколкудневните дискусии во рамките на Европската унија, формиран е список на земји...