Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 септември, 2022 17:28

Жителите на Лабуништа се жалат дека власта ги излажала

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Каменоломите во струшко Лабуништа, две години откако беа затворени од државата, сега повторно работат со силно темпо. Градежна механизација секојдневно копа, се минира, а се слушаат и силни детонации кои ги вознемируваат жителите.

Од еколошкото здружение Натура лаб од Лабуништа, се закануваат со блокади и бојкот на наставата во локалното основно училиште, ако владата не си го одржи ветеното.

„Но најверојатно тоа беше затворање за потребите на локалните и парламентарните избори.После завршување на сите тие избори и времето што помина, истите тие каменоломи повторно се вратија на наша територија, односно сите каменпоми почнаа со работа.Овие активности кои сега ќе ги примениме, нема да бидат милозливи и ќе бидат многу порадикални.Во заедничка соработка со месната заедница, најверојатно ќе мора примениме радикални мерки со блокирање на патишта, а самото население бара бојкот на наставата на основното и средно образование“, рече Алим Салоски-претседател на Натура лаб.

Велат дека се чувствуваат изигирани како од локалните така и од централните власти. Иако имале договорени средби со градоначалникот на Струга и со министерот за економија, средби не се одржало.

Од Министерството за економија велат дека за одземените концесии на концесионерите МИ-ТРАНС, АМ-ИС ТРАНС и ВЛАШИ, Управниот суд донел пресуди со кои се поништиле одлуките на Владата за едностран раскин на договорите за концесија.

„Министерството за економија повторно побара од Државниот инспекторат за техничка инспекција да изврши увид, согласно напатствијата дадени во пресудите на управниот суд“, велат од Министерство за економија.

Салоски од Натуралаб вели дека најдоцна до први ноември, ќе стапат на сила мерките кои ги најавуваат, како што е бојкот на наставата. На нивно барање побарале од Центарот за јавно здравје и од Факултетот за земјоделие, да извршат испитување на квалитетот на водата и почвата на земјиштето околу каменоломите. Одговорот кој го добиле бил дека се загадени. Некои каменоломи се само 200 метри од куќите.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено, во новиот Закон за заштита на потрошувачите, донесен во СКРАТЕНА собраниска постапка со европско знаменце, на сите трговци во државата се наметнува обврска амбалажите, налепниците, сертификатите, декларациите, гарантните листови и останатата документација на производите да ја испишуваат и на албански јазик и неговото писмо.

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА Владејачката...

Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и поранешниот министер за здравство Бујар Османи, актуелен вицепремиер за европски прашања и и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската Унија!

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БУЈАР ОСМАНИ ОСОМНИЧЕН ВО НОВА ИСТРАГА НА СЈО „ПАЦИЕНТ“

Во истрагата под кодно име „Пациент“, една од шесте што ги објави денеска Специјалното...

За настанот, како што велат оттаму, е информиран Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот

Украдено возило на Итната помош од кочанската болница, полицијата го пронашла по петчасовна потрага

Неколку часа по пријавената кражба, во 8:30 часот утринава, полицијата го пронашла возилото...

Помеѓу граѓаните кои го забележале доаѓањето на германскиот претседател имаше такви кои веднаш прокоментираа дека станува збор за ,,луксузното возило на Груевски”, а градоначалникот Јанчев за ,,Фокус” потврди дека се работи за истото возило.

Со „мерцедесот на Груевски” Штајнмаер дојде во Кавадарци!

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер вчера попладне...