Медиумите претходно објавија дека имало околу 200 лица поканети на прославата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 март, 2020 14:09

ЗАБАВА ДО БЕСВЕСТ: Познат директор правел прослава со 200 вработени па се заразиле- СКАНДАЛ

Фото/Текст извор: ©Foto: Youtube/CLIP HD магазин.мк

Директорот на компанијата Игман, Џахид Муратбеговиќ, чиј потврден коронавирус е пренесен во Универзитетската клиничка болница во Мостар.

Досега тој беше во домашна изолација.

“Господинот е во изолација во Мостар и е стабилен со медицински тешка клиничка слика, без индикации за респиратор. Неговата состојба е релативно добра во споредба со другите и се надевам дека ќе остане”, рече Јурица Араповиќ, раководител на Одделението за инфективни болести СКБ Мостар.

Кога станува збор за здравјето на другите пациенти, Араповиќ рече дека повеќето се стабилни дома со благи или без никакви симптоми. Во болницата биле примени само оние пациенти со лошо здравје.

Џахид неодамна ја славеше 70-годишнината од компанијата „Игман“ и резултираше во директна или индиректна инфекција на 17 лица во Коњиќ, четворица во Сараево, четири во Горажде и по еден во Нови Травник и Високо.

Во вторникот, 53-годишен маж од Коњиќ почина, а како што објавија медиумите работел како возач на извршниот директор на Игман.

Медиумите претходно објавија дека имало околу 200 лица поканети на прославата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

„Тоа само негативно влијае на способноста на нашата индустрија да го одржи оперативниот капацитет на мрежите за поддршка на масовната работа од дома и достапноста на итни услуги“, забележа компанијата.

Страв од наводна врска 5G и COVID-19: Британците ги запалија телекомуникациските столбови!

Во неколку градови во Велика Британија запалени се столбовите на мобилната телефонија,...

Три дена подоцна, истото се случи и за време на бдеењето, а пријатен мирис се ширеше низ црквата.

ЧУДО ВО МАНАСТИР: Се расплакаа три икони, низ храмот се шири пријатен мирис- еве што вели свештеникот!

Чудо се случи во храмот на Преображение во Лјубовија минатата недела. Три икони од...

Српската армија во салата 1 организира простор за сместување, јадење и гледање телевизија, а достапни се книги, списанија и дневeн печат.

ЕКСКЛУЗИВНО МЕНИ- вака се хранат заразените ВО КАРАНТИН во Србија: Гулаш, свинско месо, печење, туршија, цвекло!

Во салата 1 на Белградскиот саем, каде што српските вооружени сили организираа привремена...

Онтарио се бори да најде повеќе респиратори, но бидејќи потрагата по нив е низ целиот свет, тие се свртеа кон други можни решенија.

ДОКТОР СО ЕДЕН РЕСПИРАТОР СПАСИ 9 ЖИВОТИ: Цел свет зборува за генијалниот потег на докторот од Канада!

За секоја земја во време на пандемија на коронавирус, еден од најголемите проблеми...