Според лекарите, овој симптом е зафатен кај околу 29 проценти од луѓето обележани со корона, а се манифестира како виолетов, кафеав или црвеникав осип на одредени делови од телото.

Објавил: Владо Марин | 21 јули, 2020 18:44

Забележан најнов симптом на Корона вирусот: Ако го видите ова во устата, веднаш појдете на лекар!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Според лекарите, овој симптом е зафатен кај околу 29 проценти од луѓето обележани со корона, а се манифестира како виолетов, кафеав или црвеникав осип на одредени делови од телото!

Според истражувањето спроведено во Шпанија, црвен осип на одредени делови од телото се појавува околу 12 дена по првите симптоми на короната.

Според лекарите, овој симптом е зафатен кај околу 29 проценти од луѓето обележани со корона, а се манифестира како виолетов, кафеав или црвеникав осип на одредени делови од телото.

Според нив, осипот најчесто се јавува на белите дробови, усната и носната празнина!

Она што е особено интересно, дерматолозите се вклучени и во третманот на пациенти со вакви симптоми.

Истражувачите продолжуваат да изјавуваат дека таков случај сè уште се смета за прелиминарно набудување и не се формирани контролни групи за понатамошно истражување.

Секако, осипот стана еден од новите симптоми на кои лекарите посветуваат посебно внимание, па ако забележите црвени дамки на вашето тело, не заборавајте да се јавите кај вашиот лекар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Актуелната состојба и растот на бројот на позитивни случаи на ковид ќе биде тема на состанокот на Комисијата за спречување заразени болести в петок.

Нови 411 позитивни на ковид, нема починати

Во последните 24 часа регистрирани се 411 нови случаи на позитивни на ковид-19 од направени...

Истражувањата покажале дека боровинките го забавуваат процесот на стреење, ја запира почетната фаза на развој на карцином, ја подобрува функцијата на видот и помага во контролата на дијабетесот.

БОРОВНИЦА- Лек против шеќерна болест, ја запира почетната фаза на карцином

Боровница — познато растение како народен лек против шеќерна болест, толку е делотворна...