Во оваа земја може да се најде аранжман за летување по цена од 150 евра, доколку преку агенција резервирате хотел од 2 ѕвезди. За повеќе, на пример за 500 евра, може да најдете сместување во хотел со 5 ѕвезди.

Објавил: Валерија Петрова | 11 јуни, 2019 23:37

Заборавете на прескапиот Јадран, оваа дестинација е најевтина на Балканот – ова се цените

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Постои дестинација која е евтина, а станува се попопуларна, а тоа е Бугарија.

Во оваа земја може да се најде аранжман за летување по цена од 150 евра, доколку преку агенција резервирате хотел од 2 ѕвезди. За повеќе, на пример за 500 евра, може да најдете сместување во хотел со 5 ѕвезди.

Како и на сите дестинации, летувањето е поевтино пред сезона и после сезоната. Така во Бугарија, во септември, август или јуни може да се најде сместување од 8 до 30 евра за ден, просечна цена за ноќевање во хотели со 2 или 3 ѕвезди е и до 12 евра.

Домашното пиво, газираните пијалоци, литар млеко, кафе и 10 јајца чинат по 1 евро. Белиот леб е 50 центи, а исто толку ви треба за вода или килограм домати, компир или јаболки.

Во кафулињата за кафе одвојте 50 центи, а во ресторан за добар ручек 5 евра.

Цигарите се скапи. Малборо е 5 евра.

Коктелите се помеѓу 3 и 8 евра.

Најпопуларните летувалишта во Бугарија се Несебар, Сончев Брег, Златни песоци и Китен.

Големо Трново, Бугарија – место кое за Македонците е помалку познато.

Ова место се наоѓа во долината на истоимената река во северна Бугарија. Ова е најдоброто место на брегот на Црното Море. Шармантно е како да сте во Франција, но шише пиво чини само 40 денари. Во градот живеат 200 илјади луѓе.

Интересно е тоа што градот ги видел и подемите и падовите на многу светски империи. Тука можете да изнајмите стан за само 10.000 денари месечно. Единствениот недостаток е релативно слабо развиената инфраструктура.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Време е да заблескате. Ќе се чувствувате добро поради своите вештини, а постои и шанса да се отвори можност за нова работа. Ова поле ви носи големи успеси. На полето на љубовта и романтиката ќе доживеете некои препреки, но штом ги совладате ќе сфатите каде лежи среќата за вас и ќе имате убав однос со личноста со која сте, или ќе бидете во врска.

Три хороскопски знаци ги очекува најголема среќа до крајот на годината – проверете дали сте и вие меѓу нив

На почетокот од 2019 година некои луѓе беа среќни, некои па имаа среќно лето, но овие три...

Во Македонија и утре ќе биде екстремно топло, како што најавија метеролозите сме во фаза на портокалово ниво на опасност од топлото време. 

ФОТО НА ДЕНОТ: Елен се разладува во водите на Мавровското Езеро

Големите температури ова лето се неподносливи, не само за луѓето туку и за целиот животински...

За жал за оние кои ќе сакаат да го набљудуваат метеорскиот дожд, присуството на речиси полна месечина во овие ноќи може да го попpечи нивното искуство.

Утре спектакл на небото – не пропуштајте!

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи во ноќите помеѓу...

Таа постојано е интересна за медиумите, но во последно време беше актуелна веста дека таа се разведува од својот сопруг, и дека има ново момче, но пред камерите на „Бекстејџ“ таа реши да проговори и да ја каже вистината.

Елена Велевска конечно прозборе за својот брак- пејачката откри дали се разведува

Познатата македонска фолкерка, пејачката Елена Велевска конечно прозборе за својот...