Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 ноември, 2020 23:29

ЗАБРАНЕТИ ПОСЕТИ ВО ХАГ: Тачи може да разговара со членовите на семејството само преку видео врска!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поранешните политички и воени лидери на ОВК во притвор на Специјалниот суд во Хаг можат да разговараат само со членови на семејството преку видео врска, и никој не може физички да ги посети.

Оваа информација денес ја потврди Специјалниот суд во Хаг. Во моментов не се можни посети на установата за притвор поради ограничувачки мерки заради вирусот корона.

Со цел да се олесни редовниот контакт со семејството, средбите се овозможуваат преку видео врски – рече портпаролката на Специјалниот суд, Анџела Грип, пренесува Косово преку Интернет, повикувајќи се на Репортери.

Седум поранешни политички и воени лидери на ОВК се обвинети за низа злосторства, од заплашување на сведоци до убиства и сурово постапување со луѓе.

На списокот на обвинети се наоѓаат Хашим Тачи, Кадри Веселји, Јакуп Красниќи, Реџеп Сеjими и Саjих Мустафа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Заменик претседателот на собранието Арберија Нагавци, неколку пати ги предупредуваше пратениците да седнат за да продолжи седницата.

МЕЃУСЕБНА ТЕПАЧКА НА ПРАТЕНИЦИТЕ ВО КОСОВО: Прекината седницата, летаа боксови(ВИДЕО)

Неколку членови на парламентот во Косово денеска физички се пресметаа за време на...

Одбраната вчера објави дека ќе побара да им се укине притворот и можност одбраната да ги изнесе своите против-аргументи до судот за нивно привремено ослободување.

Обезбедени 103 сведоци против Тачи и групата од ОВК

Специјализираното обвинителство на Косово со седиште во Хаг го извести судот дека...

Адвокатот Томислав Вишњиќ, кој се занимаваше со злосторства извршени на Косово и Метохија во Хашкиот трибунал, за Курир изјави дека постојат вистински причини за загриженост за безбедноста на сведоците.

ТАЧИ И КРИМИНАЛНИОТ ТИМ СЕ ПОДГОТВУВААТ ЛИКВИДАЦИЈА НА СВЕДОЦИ? Заплашувањето веќе започна!

Јачината на обвинението против Хашим Тачи, Кадри Весеjлји и другите најмоќни и најсурови...