Не станува збор за чудно време , туку за тестирање на последната иновација на организаторот на Олимписките игри.

Објавил: Сара Фемина | 15 септември, 2019 11:15

ЗАВРНА ПРВИОТ СНЕГ ВО ТОКИО НА 25 СТЕПЕНИ(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Не станува збор за чудно време, туку за тестирање на последната иновација на организаторот на Олимписките игри што следната година ќе се одржат во Токио.

Со оглед на фактот што организаторите очекуваат температурата за време на одржувањето на игрите да изнесува над 30 степени ,тие испробуваат секакви методи за разладување на публиката.

Околу 300 килограми вештачки снег беа расфрлани низ трибините на Си Форест Вотервеј (Sea Forest Waterway). Целта беше да се види дали тоа може да ја ублажи топлината и да ја намали влажноста на воздухот.

Во Токио во јули типично температурата изнесува 35 и 80 проценти влажност, што предизвика загриженост дека гледачите ќе настрадаат од топлотен удар. Си Форест Вотервеј (Sea Forest Waterway) ќе биде место за натпревар на олимписките и параолимписките веслачи и кајакари. Половина од 2.000 места на трибините не се покриени затоа што плановите за целосно покривање беа намалени за да се намалат трошоците.

Вчера членовите на Организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио седеа на трибините за време на петминутниот тест на машината за снег додека траеше натпреварот во кану. Сепак, резултатите не беа охрабрувачки.

Температурата пред снегот била 25,1 степени, исто како и после експериментот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Патем, треба да се потсети на неодамнешната анализа на Си-Ен-Ен, во која се вели дека пандемијата на вирусот корона ги забрза промените во рамнотежата на глобалната моќ, што се случуваат на штета на Соединетите држави.

ТРАМП ОТКРИ БОЛНА ВИСТИНА ЗА СЕБЕ, ПУТИН И КИНА: Американскиот претседател повеќе не можеше да молчи!

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека рускиот претседател Владимир Путин...

На почетокот се чинеше дека животот зад затворени врати ќе трае многу долго, можеби дури и до крајот на летото, но тогаш ситуацијата одеднаш се смени и мерките полека се олабавуваат. Најстрогите мерки се укинати во Германија, Шпанија, Грција и во други земји. Но, се зголемуваат загриженоста дека светот би можел да биде погоден од друг бран инфекции.

ВТОРИОТ БРАН Е НЕИЗБЕЖЕН: Стручните лица предупредуваат- коронавирусот можеби и никогаш нема да исчезне!

Додека мерките воведени како резултат на вирусот корона полека се намалуваат, Светската...

Тој ја поддржа иницијативата за почеток на подготовките за повторно отворање на здравствените установи, кога ќе заврши пандемијата, пренесува ТАС С.

КОРОНА ПОЛЕКА ЈА НАПУШТА РУСИЈА: Путин даде итна наредба на Министерството за здравство!

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му нареди на Министерството за здравство...