Реновирани се операционите сали, а исто така набавивме и нова опрема. Здравствената заштита ја подигнавме на едно повисоко ниво.

Објавил: Стојче Бушин | 20 септември, 2020 15:40

Завршена гасификацијата на гинеколошко-акушерската болница во Чаир

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Завршена гасификацијата на гинеколошко-акушерската болница во Чаир.

Со гордост можам да кажам дека второто родилиште по големина во нашата земја повеќе нема да биде причинител за загадување на Скопје. Инвестиравме многу во оваа здравствена установа, информираше министерот Филипче!

Вработивме повеќе од 40 здравствени работници и капацитетот на болницата го зголемивме за 25%, потенцираше Филипче!

Реновирани се операционите сали, а исто така набавивме и нова опрема. Здравствената заштита ја подигнавме на едно повисоко ниво. 

Тој изјави дека е многу сум горд на тимот од Клиниката за детски болести, затоа што успешноста на лекување на детските малигноми е над 80%.

Имаме врвен стручен тим од лекари со кои треба сите да се гордееме, вели Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Донацијата се состои од инфузиони пумпи за правилно дозирање терапија и венвјуери за скенирање на вени кај критични новороденчиња.

Амбасадата на Израел донираше апарати за критичните новороденчиња на детската клиника

Нашите најмали ја заслужуваат најдобрата здравствена заштита и нега. Денеска, амбасадата...

Министерот Филипче истакна дека Светската здравствена организација се покажа како еден од најсериозните и најголеми партнери од почетокот на ковид кризата, како и во претходниот период на други полиња на соработка.

СЗО ДОНИРАШЕ ТРИ БИОСЕЈФТИ КАБИНЕТИ ЗА ИНСТИТУТОТ ПО СУДСКА МЕДИЦИНА И ИНСТИТУТОТ ЗА МИКРОБИОЛОГИЈА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, шефицата на Канцеларијата на Светската...