За неколку месеци, за првпат ќе биде инсталиран и апарат за компјутерска томографија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 јануари, 2021 11:29

Завршена е изведбата и поставувањето на модуларниот ковид центар во Кичево

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Тој е со површина од 700м2 и има капацитет од најмалку 45 болнички легла.

Ова двојно зголемување на постојниот болнички капацитет е од исклучителна важност граѓаните.

Тој е со површина од 700м2 и има капацитет од најмалку 45 болнички легла.

Сега можното оптоварување со ковид пациенти нема воопшто да го наруши нормалното обезбедување на здравствени услуги, рече Филипче!

Исто така, започнува и изведбата на втората фаза на новата болничка зграда. Со ова, значително ги подобруваме условите за престој и медицински третман на пациентите, но и подобрување на условите за работа на здравствените работници.

За неколку месеци, за првпат ќе биде инсталиран и апарат за компјутерска томографија.

Активно вложуваме во здравствената инфраструктура, затоа што јавното здравје е нашата заедничка одговорност, потенцираше тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Министерот информира дека според анализите, голем број од новите случаи се должат на т.н. британскиот вурис, над 70 проценти, посебно во Скопје, Кавадарци, Неготино, Прилеп и Охрид.

Филипче: Не е исклучена можноста од воведување рестриктивни мерки, ќе се знае идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за...

Филипче кажа дека од кинеската вакцина се очекуваат 200.000 дози, а една одредена количина може да дојде наскоро, но не се знае кога точно.

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави...

Процесот се одвиваше во повеќе фази, а почна со проширување на квотите за лекови, со што се надмина проблемот со недостиг од лекови, за пациентите, посочи министерот пред пратениците во комисијата.

ФИЛИПЧЕ: ИЗМЕНИТЕ НА ЗЗО ЌЕ ОВОЗМОЖАТ ГРАЃАНИТЕ БРЗО И ЕФИКАСНО ДА ДОБИЈАТ ТЕРАПИЈА ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ, А ДРЖАВАТА ДА ЗАШТЕДИ ПАРИ

Со измените на Законот за здравствено осигурување (ЗЗО), освен што ќе се воспостави...