Секоја сериозна институција, организација има потреба од теренски истражувања на јавното мислење.

Објавил: Стојче Бушин | 19 јануари, 2021 7:18

ЗАВРШИ ВРЕМЕТО НА МАТНИ ЗДЕЛКИ И УРБАНА МАФИЈА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Нема ништо скандалозно и сомнително во договорите за консултантски услуги за оценка на успешноста на реализацијата на програмските активности на Општина Карпош склучени со агенцијата „Рејтинг“.

Имено, локалната самоуправа распиша јавна набавка, која може целосно да се следи преку Електронскиот систем за јавни набавки, а на истата да учествуваат сите заинтересирани страни.

Секоја сериозна институција, организација има потреба од теренски истражувања на јавното мислење.

Ја повикуваме политичката партија Левица слободно да поведе постапка пред надлежните органи, ако се сомневаат во некое незаконско делување, велат од Општина Карпош!

Општина Карпош ја има потребата од спроведување на вакви анкети за да се обезбеди и рационализација на средства и насочување на буџетските пари кон решавање на вистинските проблеми на граѓаните. Затоа овие анкети се спроведуваат пред носењето на Буџетот. Резултатите од анкетите, најголемите проблеми и потреби на карпошани се интегрираат во буџетските програми на секторите на Општината, со што се зголемува и граѓанското учество во креирање на локалниот буџет.

Теренските истражувања се релевантни и оправдани кога се спроведени од агенции, организации кои се занимаваат континуирано со таа проблематика. Оттука, Општина Карпош не може самостојно да спроведе таков тип на теренска анкета и токму затоа распишува јавна набавка за избор на оператор (агенција) која на професионален начин ќе го спроведе анкетниот процес.

Исто така, Општина Карпош работи според ISO стандард, кој подразбира континуирано мапирање на вистинските потреби на граѓаните и мерење на задоволството на испитаниците од спроведените проекти по различни области.

Ја повикуваме политичката партија Левица слободно да поведе постапка пред надлежните органи, ако се сомневаат во некое незаконско делување, велат од Општина Карпош!

Во изминативе три години, Карпош и градоначалникот Стефан Богоев се пример за законско и домаќинско работење.

Завршено е времето на расипничко трошење на буџетските пари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Мицкоски додаде дека имајќи во предвид дека сите држави во околинава го одложија пописот, требаше да власта да биде барем малку паметна и да го одложи овој попис. Мицкоски исто така апелираше до меѓународната заедница да ја вразуми власта, бидејќи власта не ги слуша граѓаните и опозицијата.

Мицкоски: Скандал е што партиски луѓе ќе спроведуваат државен попис

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по вчерашната средба со здравствените...

ЛДП инаку, вчера соопшти дека донесе одлука за самотојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски, но и дека таа одлука датира од август минатата година, а дека не била реализирана од „објективни причини”.

Трајанов: Одлуката на ЛДП е исправна – и другите партии ќе се двоиме

Мислам дека одлуката на Либерално – демократската партија е исправна и дека полека...

Очекувам надлежните институции во најкус можен рок да спроведат истрага за целосно расветлување на случајот и доколку бидат констатирани какви било пропусти од страна на надлежните институции да биде преземена одговорност.

Пендаровски: Наскоро очекувам апсење на Мијалков!

По Мијалков се трега и со национална и со меѓународна потерница и засега МВР нема одговор...

Тој потенцира дека е потребен нов почеток, нова енергија, бунт на чесниот народ против нечесните, стануваат обесправените, против оние кои носат неправда.

Не ме интересира власт, моќ и функции, ме интересира да си ја спасиме и кренеме државата, да обезбедиме и создадеме иднина

Мораме да ја обезбедиме иднината. Мора да се излезе од тињата во која сите не ставија....