Првпат по формирањето на новата влада на СДСМ и ДУИ, Заев и Мицкоски седнаа на иста маса, овој пат без придружници од нивните табори.

Објавил: Сара Фемина | 29 март, 2021 16:07

Заврши лидерската средба, договорено одложување на пописот( во живо)

Фото/Текст извор: ©360

Повеќе од два часа, со една пауза, трае средбата очи в очи меѓу водачите на двете најголеми партии во земјава, премиерот Зоран Заев(СДСМ) и Христијан Мицкоски (ВМРО-ДПМНЕ), во Клубот на пратеници во Скопје.

Првпат по формирањето на новата влада на СДСМ и ДУИ, Заев и Мицкоски седнаа на иста маса, овој пат без придружници од нивните табори.

Заев влезе на средбата со најава за можен договор за пролонгирање на пописот, чија теренска фаза треба да почне в четврток, без да посочи можни нови термини. ВМРО-ДПМНЕ, пак, деновиве побара пописот да се одложи најрано до септември.

На лидерската средба е договорено да се одложи пописот, наместо во април ќе се одржи во септември, изјави Мицкоски!

„Имав дијалог со премиерот Заев и постигнавме договор за одложување на пописот за септември, во периодот меѓу 5-ти и 30-ти септември. Исто така имавме дијалог и за пролонгирање на локалните избори, за втората половина на октомври“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по лидерската средба со премиерот во Клубот на пратеници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Активностите за отстранување ќе ги опфатат физичките или правните лица кои имаат добиено решение за отстранување на бесправно изграден објект и не постапиле во согласност со издадените решенија од страна на градежните инспектори при инспекторатот на Општина Охрид.

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата на Република Македонија ги поддржува активностите за отстранување на бесправните...

Како што налага ситуацијата, извесно е дека македонските граѓани ќе можат да патуваат само доколку се вакцинирани со Фајзер или АстраЗенека.

Македонците вакцинирани со Фајзер и АстраЗенека ќе можат да патуваат во ЕУ

Европската комисија денеска издаде препорака на странските државјани кои се целосно...

Вкупно 200.000 кинески вакцини денес треба да бидат дистрибуирани во Скопје, Куманово, Штип, Кавадарци, Тетово, Охрид и Битола по што со истите од утре започнува масовната имунизација на населението.

Од среда полициски час од 23 часот, кафеаните да работат до 22.30

Полицискиот час од среда да почнува од 23, а кафулињата да работат до 22.30 часот,  е...

Оваа мерка има за цел да ја поддржи ликвидноста во стопанството и да ја стимулира инвестициската активност на компаниите, како и да сочува што повеќе работни места.

Продолжува поддршката за стопанството – бескаматни кредити од 10 милиони евра, со можност за грант до 50%

СДСМ и институциите што ги предводи креира и реализира навремени и сеопфатни економски...