Во саботата се одржаа тренинзите, а денеска покрај свеченото отворање според програмата беа првата и втората трка.

Објавил: Владо Марин | 16 август, 2020 19:25

Загина редар на ридско-брзинската трка во Пробиштип!

Фото/Текст извор: ©слободен печат/Магазин.мк

Пред два дена Општина Пробиштип ги најави денешните официјални ридски трки ко се дел од шампионатот на Македонија во автомобилизам.

Во саботата се одржаа тренинзите, а денеска покрај свеченото отворање според програмата беа првата и втората трка.

За трките беа пријавени 30 учесници, а своето присуство го потврди и најуспешниот наш натпреварувач во автомобилизам, Игор Стефановски – Иџе.

Голема несреќа во текот на трките, животот го загуби еден од редарите кој беше удрен од тркачки автомобил.

Крајната неспособност на АФМ денес доведе до жртва!
На крајно небезбедна патека без банкини која незнаеме како можеле да ја лиценцираат и направат безбедносен план во Пробиштип каде овој викенд организираа ридско-брзинска трка згасна човечки живот кој беше удрен од тркачки автомобил на целта при тоа беше и дел од организацијата.

Одговорноста за овој настан треба да сноси целото раководство на АФМ а тоа се Ранко Станојковски, Павле Доневски и неговиот клуб Проспорт и Кристина Станојковска. Големо сочуство до фамилијата од нас како спортски клуб – пишува фејсбук страницата „Custom Car Racing Team“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од МакСпорт

„Претседателот на Националната пливачка федерација информираше дека оваа година нема да се одржи Охридскиот пливачки маратон кој традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата и ги образложи причините поради кои е донесена таа одлука, а се поврзани со блокираната сметка на федерацијата и финансиското

„Срамна е одлуката за неодржување на Охридскиот маратон!“

Охридскиот пливачки маратон оваа година нема да се одржи. Причината е блокираната...

По тој повод Агенцијата организираше прес конференција на која освен директорот на Агенцијата Наумче Мојсовски говореа и претседателот на е-федерацијата Бобан Тотовски и советникот за млади во Владата на Република Македонија Ѓорѓи Тасев

Е-спортот стана официјален спорт во земјава

Уште една федерација стана дел од семејството на Агенцијата за млади и спорт. Современиот...

Македонскиот таеквондист доби 10.000 евра награда и олимписка стипендија од МОК по 1.000 долари месечно, а од град Скопје уште 5.000 евра награда за големиот успех што го постигна во Токио.

Георгиевски на прием кај Заев, доби уште 800.000 денари плус награда за среброто!

Новиот македонски херој Дејан Георгиевски кој донесе сребро од Летните Олимписки...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски на прес-конференцијата нагласи дека измината година реализацијата на ваучерите, иако во време на КОВИД-19, е висока и изнесува 89%.

Секоја година расте интересот за ваучерскиот систем за поддршка на спортистите, во 2020 година 677 компании донирале 547,7 милиони денари

„Мерката ваучер систем овозможува 10 милиони евра годишно да се донираат кај спортските...