За само две недели, уште една тешка сообраќајна несреќа однесе човечки живот на жител од охридско, најчеста причина според МВР е непочитување на условите на патот

Објавил: Мирко Бачиќ | 25 септември, 2018 6:24

Загина 36 годишен моторциклист, со тешки телесни повреди се здоби пешак

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Загина 36 годишен моторциклист а со тешки телесни повреди се здоби пешак во сообраќајна незгода во Охрид.

До несреќата дошло откако Стојанчо Иваноски кој го управувал моторот изгубил контрола најнапред удрил во пешак а потоа и во патничко возило марка фолсваген пасат.

Од силината на ударот на лице место починал моторџијата а лицето кое се движело по улицата било пренесен во болницата “Свети Еразмо”.

Портпаролот на СВР Охрид Димоски апелира учесниците во сообраќајот особено мотоциклистите да ја почитуваат сообраќајната сигнализација и условите на патиштата.

Иваноски моторот го управувал без кацига а дополнителните анализи треба да покажат со колкава брзина се движел и дали поседувал документација за управување.

Инаку сообраќајките во кои учествуваат и моторциклисти се честа појава ,пред само две недели кај Плетвар загина 20 годишно момче на мотор од Охрид.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Сообраќај

„Комуналиите ќе бидат некаде 100 проценти што е еден вид казна од 50 проценти, плус УНЕСКО ќе биде буквално надвор од тој Закон.

Поскапува легализацијата на дивоградбите: Од 1 евро квадрат станува 100 евра за квадрат!

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, по поставувањето на првиот столб...

Трамвајска инфраструктура ќе почне да се подготвува пред Нова Година согласно најавите од актуелниот градоначалник Петре Шилегов.

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Идејата за изградба на ТРАМВАЈ во Скопје е моја!

Бизнисменот Трифун Костовски за ТВ21 тврди дека проектот за трамвај во Скопје е негов...

Според она за што се разговараше на седницата во однос на казнената политика во Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата се предвидени значителни намалувања на казните.

Се намалуваат сообраќајните казни, ќе бидат во висина од 15 до 250 евра

На вчерашната владина седница беа усвоени предлози и измени на серија закони од...

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ГРАДЕЖНИ АКТИВНОСТИ И СУВИ КОЛОВОЗИ НА ПАТИШТАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Ве известуваме дека на...