Тој на трибината се обрати и до лидерот на ДУИ, Али Ахмети за кого посочи дека почнал кампања за Албанец премиер кога сфатил дека ќе загуби на изборите.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јули, 2020 9:15

Заев: Ахмети не може да условува за премиер- никој повеќе нема да ја условува татковината!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

На вчерашната трибина во скопската населба Гази Баба лидерот на СДСМ Зоран Заев се обрати до граѓаните и побара уште еден мандат бидејќи тие направиле многу за државата.

Знам дека не бевме сјајни, знам дека не им завршивме работа на сите, ама направивме многу за државата и учевме од грешките. За нашите политички опоненти сме небо. Затоа барам нов чист мандат од граѓаните, за со искуството од овие 2,5 години да направиме уште повеќе – рече Заев.

Тој на трибината се обрати и до лидерот на ДУИ, Али Ахмети за кого посочи дека почнал кампања за Албанец премиер кога сфатил дека ќе загуби на изборите.

-Виде Али Ахмети дека ќе губи и опа Албанец – премиер. Ти ќе му кажуваш на Заев за Албанец- премиер. Не бе брат, никој веќе нема да ја условува татковината. Граѓаните одлучуваат кој ќе биде пратеник, кој премиер, кој претседател. Ние покажавме дека не ни е проблем да биде кој било премиер ако е чесен и способен – изјави Заев.

Заев го повика и поранешниот премиер Груевски да се врати од Унгарија за да ја отслужи затворската казна за случајот „Тенк“.

-Груевски, надвор од секое меѓународно право за азил е заштитен во Унгарија. Тој тука беше слободен човек, одеше на рочишта, џогираше крај Вардар, судењата против него беа транспарентни. Затоа јас верувам дека тој ќе се врати во земјава – и во “Шутка’ и во ‘Идризово’ за да ја отслужи казната за случајот за кој е осуден, но и за да одговара за другите случаи против него – истакна Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како последица на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децениски напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости”.

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Денеска Антонио Гутереш, генералниот секретар на Обединетите нации рече дека оваа...

Вчера во земјава беа регистрирани 74 нови случаи на ковид-19 , а на врвот е Скопје, со 14 заболени. Во главниот град до сега има 1.372 активни случаи на коронавирус.

Во овие два македонски града нема ниту едeн активен случај на коронавирус

Верувале или не во Македонија има и градови каде нема ниту еден заразен со вирусот...

Сите патнички и товарни моторни возила што планираат да остварат влез и излез од и во Грција до наведениот период, тоа ќе може да го остварат на грчкиот граничен премин ,,Евзони“.

Ќе ги отвори ли Грција конечно границите за македонските државјани?

Границите со соседна Грција и натаму остануваат затворени за сообраќај целосно до...

Веќе е речиси извесно дека училиштата во земјава, каде бројот на деца е многу мал ќе имаат редовна настава со секојдневно одење во училиште, единстевно што треба да договорат е како ќе работат оние училишта каде има огромен број деца во паралелките.

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО?

Претставнивници од Министерството за образование и наука, денеска и утре на состанок...