Остваруваме голем сон, стануваме членка на НАТО.

Објавил: Сара Фемина | 19 октомври, 2019 12:30

ЗАЕВ НЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: “Барам брзи предвремени избори, ЈАС И МОЈОТ ТИМ НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска во 12 часот премиерот на Република Македонија Зоран Заев, одржа прес конференција за медиумите и рече дека за доброто на татковината бара брзи предвремени избори во кој граѓаните ќе одлучат дали ќе продолжат да одат по патот на Европската унија.

Остваруваме голем сон, стануваме членка на НАТО. Да продолжиме сите заедно двојно повеќе да направиме и да успееме заедно, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција за медиумите.

Ќе продолжиме да се бориме да ја донесеме Европската унија овде дома, во Република Македонија. Продолжуваме со сериозни реформи во здравството, судството и образованието. Ќе успееме. Тоа граѓаните ќе го кажат на изборите. Ние сме посветени и ќе се бориме да докажеме пред Европа дека сме вредни и способни ако држава. Имаме и нов пријател Грција. 

Во своето обраќање премиерот рече дека сериозноста од актуелниот миг бара од него и граѓаните сериозна одлука. Поаѓајќи од одговорноста како политичар на негов ја презема разочараноста на граѓаните.

-Европскиот сон на народот нема да биде скршен, рече премиерот Зоран Заев.

-Одговорно се исправам пред Вашата ослука, сега е потребен вашиот став. Сметам дека единствено решение е организирање брзи предвремени избори, истакна претседателот на владата Зоран Заев, кој вели дека граѓаните треба да одлучат дали ќе се продолжи по европскиот пат или ќе се избере изолација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Нивниот татко бил незнабожец, а мајка им била христијанка по име Теодотија. По смртта на нивниот татко, нивната мајка се погрижила да ги воспита своите деца во духот на Христовата вера, учејќи ги на постојано служење на Христа.

Утре е голем празник- се слават светците Козма и Дамјан заштитници на лекарите

Светите Козма и Дамјан беа бесребреници и чудотворци и браќа по тело....

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот – информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.

ОБНОВЕНО: Детали за приземјувањето на владиниот авион

Детали за принудно слетувањето на владиниот авион. Капетанот на владиниот воздухоплов...

Вонредното “emergency” слетување на авионот од марка лирџет се случило околу 14:20 часот. Нема повредени, а во авионот немало патници туку летот го изведувала само посадата.

Владиниот лирџет заврши во хангар откако принудно слета на скопскиот аеродром

Авионот на владината СОЗР кој се користи за летови и патување на државните функционери...

Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше одбиено.

МОЖЕ ДА УМРЕ ЗА 15 МИНУТИ: Влошена здравствената состојба на Боки 13,му откажал левиот бубрег

Влошена е здравствената состојба на првоосомниченипот за случајот Рекет, Бојан Јовановски,...