"Во насока на декриминализација, потребно е да се променат деловите од Кривичниот законик во делот што се однесува на наркотиците.

Објавил: Рејхан Бајрами | 24 декември, 2020 18:13

ЗАЕВ: Во земјите каде што е легализирана марихуаната, многу корисници на хероин и кокаин се откажуваат од употреба

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, изјави дека прашањето за легализација на марихуаната не е политичко, туку национално прашање и дека во насока на декриминализација, во првата половина на 2021 година, одредбите во Кривичниот законик ќе бидат променети.

“Во насока на декриминализација, потребно е да се променат деловите од Кривичниот законик во делот што се однесува на наркотиците.

Тоа ќе го сториме во првиот дел во 2021 година и генерално реакциите се позитивни на ова прашање”, рече Заев во емисијата Економски магазин за Алсат М!

Како што наведе, медицинскиот канабис има огромен потенцијал во економскиот развој.

Тука нема политика, ова е нешто национално. Треба да го поддржиме законот“, посочува Заев.

Тој исто така нагласува дека македонското Министерство за внатрешни работи останува посветено во борбата против шверцот и трговијата со дрога и наркотици!

Како што нагласи, во земјите каде што марихуаната е легализирана, постои економски потенцијал за развој во сите службени активности, а многу корисници на хероин и кокаин се откажуваат од употреба на тврди дроги истовремено.

Крајната цел е да се постигне економски раст и развој.

Се создаваат нови работни места, се воведуваат девизи во земјата и многу се помага во борбата против употребата на тешки наркотици”, истакна македонскиот премиер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Владата на РСМ на утрешната седница ќе треба да се произнесе по предлогот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести.

Министерство за здравство: Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести...

Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае.

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО СЕ ЗАТВОРА: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести...

Македонците се разединети и сите ние, политичарите, но и сите партии, имаат учинок и одговорност за тоа. ВМРО има зад себе историски пропуштени шанси, поделби, расколи, но се случувале и обединувања.

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на нашиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ...

„Актуелен беше Клиничкиот центар. Тоа е проект за еднаш во 100 години. Вреден е 500 милиони евра според физибилити студијата од 2014 година од времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Понудив опозицијата да има институционална контрола врз реализацијата на новиот Клинички центар, тие со 2.000 амандмани го блокираа законот

„Јас сум да постигнеме консензус. За 10%, за 20%, за 30% од прашањата. Тоа ќе ја забрза брзината...