На новата листа е останат Зијад Беќировиќ, како советник за економски прашања за соработка со земјите од регионот.

Објавил: Сара Фемина | 7 септември, 2019 17:34

Заев ги ШУТНА советниците Биљали, Узунов, Спасов- денеска објавени новите советници!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Денеска премиерот Зоран Заев ја објави листата со новите советници.

Во новиот список за надворешни соработници ги нема професорот Мерсел Биљали,, новинарот Ѓорги Калајџиев, Митко Андреевски кој беше претседател на Комисијата за енергетика на СДСМ, и професорот Александар Спасов, кој премина во кабинетот на претседателот Пендаровски.

Освен сумата на хонорарите изоставено во списокот е и до кога ќе им траат договорите.

Меѓу надворешните соработници на Заев не е ниту универзитетскиот професор Ванчо Узунов, за кој во првичниот список на советници стоеше дека е ангажиран до крајот на 2019 година.

Узунов, поранешен потпретседател на СДСМ, беше ангажиран за 53.500 денари месечно како надворешен соработник за економски прашања. 

На новата листа е останат Зијад Беќировиќ, како советник за економски прашања за соработка со земјите од регионот.

Беќировиќ, инаку е еден од директорите на ИФИМЕС, кој, исто така, е додаден во новиот список на надворешни соработници.

 

Како што можеме да забележиме во новиот список на премиерот Зоран Заев, сумата на хонорарите не е напишана.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

„Мал Шенген“ е иницијатива што ветува, изјави вчера во Женева специјалниот претставник на САД за Балканот, Метју Палмер.

Мафијашите се во нашите редови- судиите се заштитени криминалци

Европскиот воз оди на спореден колосек. Дали во Скопје пристигнува евроскептицизмот? Зошто...

Тој пред насобраните граѓани на Охрид порача дека долгот на општина Охрид, која12 години само растеше сега е намален на 380 милиони денари.

Георгиески на трибина: Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, ни оставија блокирана сметка

Охрид се соочува со проблеми напластувани деценија наназад, кои оставија блокирана...

-Во 2014та кога бевме побарани за кандидати ни беше поставено прашањето дали сме спремни да гласаме за промена на името. Тоа беше услов. Јас одговорив потврдно, рече Исмајлоска.

ПРОДОЛЖУВА ПРИТИСОКОТ КОН ПРАТЕНИЦИТЕ: Исмајлоска и Рангелова со трагокомични изјави(ВИДЕО)

По гласањето, ја интензивирав комуникацијата со Нола, зошто сметав дека немавме искрен...

Брзото менување на изборните правила, без политички консензус, на кој толку многу инсистираа кога беа во опозиција, може да биде само во полза на Заев.

КАРАКАМИШЕВА СО ЖЕЛБИ ЗА ИЗБОРИТЕ: Колку поголем хаос на изборите толку подобро за ЗАЕВ!

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев вчера изјави дека предлогот за една изборна...