Од ДИК прес-конференција најавија за вечерва по 19 часот.

Објавил: Сара Фемина | 18 октомври, 2021 16:08

Заев доживеа невиден дебакл, доби жестока казна од македонскиот народ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дваесет и едно градоначалничко место засега обезбедија ВМРО-ДПМНЕ, 9 СДСМ, ДУИ три.

Битката во втор круг продолжува во повеќе општини..

Од ДИК прес-конференција најавија за вечерва по 19 часот.

31 општина добија градоначалници во првиот круг според првичните податоци на Државната изборна комисија,од кои 20 се од ВМРО-ДПМНЕ, а 9 од СДСМ. 

Во првиот круг од поголемите општини Неготино, Кавадарци, Велес, Прилеп, Свети Николе, Виница победија градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ. Додека општините како што се Берово, Валандово, Крива Паланка, Делчево, Крушево, Дојран, Струмица ги добија градоначалници од СДСМ. Во Охрид ВМРО-ДПМНЕ има 1920 повеќе гласови од СДСМ.  Во Битола кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ е со предност од 1 645 гласови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите...

Министерот за транспорт и врски, Бочварски откри и дека автобусот на Беса Транс користел извод од лиценца на друг автобус, а попладнево кажа дека ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса Транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата

ТРАГЕДИЈАТА СО „БЕСА ТРАНС“ ОТКРИВА И ГОЛЕМИ СИСТЕМСКИ ПРОПУСТИ ЗА ПРЕВОЗНИЦИТЕ ВО ДРЖАВА

Владата како најодговорна за изнаоѓање на фирма која ќе се грижи за софтверот за полагање...

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна...