Ова е исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на Македонија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 декември, 2020 6:01

Заев до Бугарите: Направивте исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По одлуката за донации на вакцини, премиерот Зоран Заев му се заблагодари на бугарскиот премиер Бојко Борисов.

„Ова е исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на Македонија.

Во благодарноста на премиерот Борисов му пренесов дека донирањето на дел од вакцините кои ги набави бугарската влада е многу важно и доаѓа во исклучително тешки времиња на силен бран на коронавирусот со кој се соочуваат двата народи, двете држави и целиот свет“, напиша Заев на фејсбук.

Од секоја количина вакцини којашто Република Бугарија ја добива благодарение на тоа што како земја членка на ЕУ имаше механизми да склучи директни преговори со производителите, еден дел ќе ни бидат доделени нам, за граѓаните на нашата земја.

Упатувам искрена благодарност до премиерот Борисов и министерот за здравство Ангелов за оваа помош и гест на добрососедство и пријателство. Со ова значајно се олеснува нашиот пристап до вакцините.

Со истата динамика со којашто вакцинацијата ќе се спроведува во земјите членки на ЕУ, ќе се спроведува и кај нас.
Нашата соработка продолжува и во иднина, пред сите нас се предизвици за целосна имплементација на процесот на вакцинација, истакна вчера министерот за здравство, Венко Филипче!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...