Миле Јанакиески, штрајкува со глад во истражното оделение во „Шутка“ каде што се наоѓа во притвор за новиот предмет на јавното обвинителство во кој тој е еден од осомничените за злоупотреба при оттуѓување на државно градежно земјиште.

Објавил: Катерина Крстиќ | 9 јули, 2019 19:31

Заев: Жалам што Јанакиески е во притвор, но нема да се мешам во работата на судството

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По 12 дневниот штрајк на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески кој во моментот се наоѓа во притвор во затворот во Шутка, премиерот Заев изјави дека жали што поранешниот министер е во притвор но вели дека  лично нема да се меша во судските одлуки,пренесува СИТЕЛ ТВ.

Миле Јанакиевски во периодот од 28 август 2006 до 13 мај 2015 ја извршувал функцијата Министер за транспорт и врски на Република Македонија.

Заев вели дека според него мерката притвор треба да се користи единствено како крајна мерка.

– Жалам што се користи притворот затоа што има други механизми на обезбедување на осомничено ии обвинето лице. Немам намера да интервенирам, првиот момент кога ќе интервенирам сме уништиле се во државата“, вели Заев.

Премиерот Заев посочи дека со Јанакивски имал одлична соработка во време кога тој бил градоначалник на Струмица.

Миле Јанакиески, штрајкува со глад во истражното оделение во „Шутка“ каде што се наоѓа во притвор за новиот предмет на јавното обвинителство во кој тој е еден од осомничените за злоупотреба при оттуѓување на државно градежно земјиште.

Јанакиевски претходно беше приведен во својот дом каде издржуваше мерка куќен притвор за друго дело. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Заев потенцира дека препораките на Венециојанската комисија во однос на судските постапки може да се имплементираат преку измени на Законот за кривична постапка и Законот за судови, кои се носат со дво-третинско мнозинсвто. Какви измени ќе претрпат овие законски решение ќе утврдува посеба комисија до крајот на недекава.

Законот за јазиците нема да се менува, „Венецијанска“ ќе се спроведе преку измени во други закони

Препораките на Венецијанската комисија ќе се имплементираат без да се менува Законот...

Охриѓанката Јана не издржа да се соберат потребните средства за лекување  во Барселона кои се собираа повеќе од два месеци.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Јана Арсовска- не издржа да се соберат парите за лекување

По четири години битка со  ракот храброто срце на Јана Арсовска денеска престана...

Халачи прислушкуваните материјали ги прати во јуни годинава прво до обвинителката која го води случајот „Монструм“, Фатиме Фетаи, а потоа и до поранешното Специјално јавно обвинителство поврзани со петкратното убиство.

Осуден во „Диво Насеље“ пратил снимки на Фатиме Фетаи и Ел Чека за „Монструм“

Шевчет Халачи, обвинет во случајот „Диво Насеље“ пратил снимки од случајот Монструм...

Ваквата одлука предизвика бурна реакција во Приштина и Тирана, но и на други места. Одлуката ја критикуваше јавно и познатата новинарка на Си-Ен-Ен Кристијан Аманпур. Критичарите тврдат дека Австриецот не само што своевремено застанал на страната на Милошевиќ, туку не го признава геноцидот во Сребреница.

Градоначалникот на општина Центар за Димитров: Тој е идиот!

Македонија се приклучи на Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, во бојкотот за...