-Не можам да бидам задоволен, бидејќи не ми се задоволни ниту граѓаните.

Објавил: Перо Милчин | 15 декември, 2019 14:31

ЗАЕВ: Зарем крварев за да се договорам со некој тајно?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот Зоран Заев во интервју за Нова ТВ негира дека постојат тајни договори меѓу партиите за спас на обвинети и осомничени поранешни и актуелни функционери.

Премиерот Зоран Заев во интервју за Нова ТВ зборуваше за реформите во правосудството, но исто така и одговара и на критиките дека народот е разочаран што правда во Македонија се уште нема.

Тој верува дека правдата ќе биде задоволена, дека секој што се огрешил ќе си сноси одговорност. 

-Не можам да бидам задоволен, бидејќи не ми се задоволни ниту граѓаните. Но, сериозни процеси се отпочнати, одредени пресуди се конечни и правосилни, за дел има првостепени пресуди…

Верувам дека правдата ќе биде задоволена, дека секој што се огрешил ќе си сноси одговорност. И додека дишам нема да дозволам било што да измрда, затоа што нашето почитување на правните процедури е израз на тоа какви сме сите. Јас верувам дека сите овие процеси на крајот ќе ја потврдат вистината која што беше главната инспирација на нашиот револуционерен народ, кога се дигна и го крена гласот, вели Заев.

На прашањето дека сите се убедени дека постои договор меѓу партиите за да се заштитат од кривичен прогон оние кои имааат политичка закрила, премиерот вели:

-Зарем крварев за да се договорам со некој тајно? Семејството ми беше под закани целиот период, и уште многу други семејства беа под закани, за да тајно да се договарам, со кој, со бегалецот Груевски да се договорам, со Сашо Мијалков да се договорам? Може да се договорам само со мојот народ да заживее правда, и секој да понесе одговорност, рече Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Ние скоро две години работиме со Владата и двете министерства. Намерата не е ние да докажуваме дека сме апсолутно издвоени од целиот систем, туку да се има координација и самостојност при одлучувањето во односните општи правила кои што се пропишани со системскиот закон.

ЏАФЕРИ: Со законот за државни и јавни службеници имаме обединет систем на државната служба

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери за Утрински брифинг...

-Гостувам во емисијата „Економски магазин“ кај Горан Теменугов што ќе се емитува вечерва во 22:00 часот на Alsat телевизија.

Мицкоски вечерва гостин во емисијата „Економски магазин“ на телевизија Алсат во 22 часот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ќе биде дел од емисијата „Економски...

Интервјуто во домот на Заеви е снимено непосредно пред новогодишните празници.

ЕЛЕГАНЦИЈА НА ВИСОКО НИВО: Погледнете како изгледа домот на Зоран и Зорица Заеви: Кожни фотељи, слики, икони(ВИДЕО)

Лидерот на СДСМ и поранешен Премиер Зоран Заев во прво телевизиско интервју во својот...