„Заедно испишуваме историја практикувајќи највисоко ниво на внатрепартиска демократија.

Објавил: Сара Фемина | 21 март, 2021 17:26

Заев за изборите во СДСМ: Испишуваме историја

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес за првпат во тридецениското постоење на плурализмот во Македонија токму членовите на СДСМ избираат претседател на директни внатрепартиски избори, порача партискиот лидер и премиер Зоран Заев, кој единствен кандидат за уште еден четиригодишен мандат.

„Заедно испишуваме историја практикувајќи највисоко ниво на внатрепартиска демократија.

Ова е нова, додадена вредност, нов стандард на македонската политичка сцена, поставен од најдемократската, најпрогресивната, модерна и европска партија – СДСМ“, напиша Заев на фејсбук, откако и тој го искористи правото на глас.

Гласаат вкупно 68 999 членови во над 200 избирачки места во 80 општински организации на партијата. Во услови на пандемија поради Ковид 19 од избирачките одбори тврдат дека се почитуваат здравствените протоколи, а речиси половината од партиското членство гласало до пладне.

На внатрепартиските избори гласаа и партиските функционери. на своите Фејсбук профили статуси споделија и министерот за здравство Венко Филипче, министерката за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Ми беше чест да работам за Вас и од срце Ви посакувам подобар директор со кого ќе продолжите таму каде што јас застанав“, напиша Пауновски на фејсбук.

Пауновски: Благодарност до сите вработени, ви посакувам подобар директор

Огромна благодарност до сите граѓани кои во мојот “пркос” ги согледаа моите искрени...

И не Игоре немаше да заврши тоа така како што ти мислиш и таквите ко тебе.
Туку кажете им Фала на истите тие кои ги сотревте од ќотек, нивната прибранист присебноста и здравиот разум ја смири состојбата нит полицијата на Чавков нит некој трет од страна Иггоре..

Ерол Ерко: Добро Игоре, а како им беше на децата на Зијадин и Зоран?

По вчерашната емотивна објава на оперскиот пејач Игор Дурловски, кој за време на протестот...

Даваме поддршка и бараме ослободување на уставобранителите, тие не се и не можат да бидат терористи. Тие се чесни граѓани на оваа земја.

Мицкоски од протестот: Не смееме да премолчиме неправда

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е денеска присутен на протестот за поддршка...