Според Заев, притворот е еден тип на казна, без разлика на тоа за кого се работи.

Објавил: Сара Фемина | 19 ноември, 2019 20:54

ЗАЕВ ЗА ЈАНЕВА: Притворот за мене е казна!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот на Република Македонија и лидер на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостува во МРТ заедно со министерката за финансии, Нина Ангеловска и одговараа на прашања на новинари и уредници на медиуми од земјава.

„Јас се борев со нашиот народ, да притворот не биде казна. Верувам дека притворот е казна. Без разлика за кој се работи. Она каде што не сме задоволни, тоа јавно го коментираме и треба да ветинг да има за политичарите, МВР, судството“, истакна Заев.

Не ја знам основата за одлуката на судот, но останувам конзистентен на политиките на оваа влада и моите политики. Се борев за притворот да не биде казна, рече премиерот Зоран Заев на новинарско прашање во врска со судовите.

„Верувам во ефикасни судски процеси, се носи одговорност осомниченото или обвинетот лице. Верувам дека притворите од 100, 200, 300 дена станува казна. Принципиелно, она каде што не сме задоволни од судството го коментираме. Мора да има одлука, дали осудителна или обвинителна. Јас до денеска се прашувам како Груевски е ставен по член кој застарува брзо, а другите не се“, рече Заев.

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука за куќен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева.

– Не знам кои се судиите. Чекам да го добијам решението, но ќе покренам финансиска истрага, изјави вечерва Рускоска.

Катица Јанева попладнево ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор откако Апелациониот суд донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јанева и и одреди мерка куќен притвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

-Не смееме да дозволиме повторување на минатото, треба да бидеме конкретни со конкретни случаи и институции, а не слепо да веруваме и се потпираме на лажни и непроверени информации пласирани на некои портали.-истакна Манчевски.

Манчевски: За разлика од порано, денес судовите носат пресуди

-Сега институциите на системот функционираат. Главен проблем кај медиумите е ширење...

Дури над дваесет години е верна на истиот парфем „опиум“ на Ив Сен-Лоран. Вели, тајната на нејзиниот дамски изглед се должи на менталната хигиена, а не како резултат на козметички ритуали.

Ласкова: Многу сум горда што придонесов во ослободување на оваа земја од лоши државници

Како посебен советник за култура многу е задоволна што во краток период културата...

Во Сиднеј, Новак имаше огромна поддршка од нашата дијаспора за време на финалето со Надал во финалето на АТП Купот, по што Шпанецот даде скандалозна изјава на штета на српските навивачи.

Срѓан Ѓоковиќ: Мојот син Новак кога ќе ја заврши кариерата ќе живее во Србија со својот народ!

Таткото на Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците по неодамна завршениот Австралија...

Потоа доаѓаме до Верушевски како сведок кој тврди дека тие разговори се дадени на СДСМ, дека тие разговори се снимени по нарачка на Верушески кај двајца народни херои кој ги прогласи Заев и јас тврдам дека тие разговори не се по потекло на државната безбедност односно управата за државна безбедност.

Латас призна дека креирал политики со Груевски(ВИДЕО)

Во емисијата на Алфа ТВ „Што не е јасно” со Горан Момировски, гостуваше македонскиот...