Тој додаде дека институциите на истрагата си ја вршат својата работа, дека нема недопирливи ни од власта, но ниту од опозицијата.

Објавил: Рејхан Бајрами | 17 април, 2021 8:23

Заев: Имаме правна држава која брзо ги расчистува случаите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Повикувањето на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски на информативен разговор во судот на претходна постапка за премиерот Зоран Заев е само уште една потврда дека нема недопирливи пред законот.

„Без разлика дали некој бил генерален секретар некаде до есента, а до пред некој ден секретар во мојот кабинет, законот важи еднакво за сите“, истакна претседателот на Владата Зоран Заев на новинарско прашање.

Тој додаде дека институциите на истрагата си ја вршат својата работа, дека нема недопирливи ни од власта, но ниту од опозицијата.

„Истовремено, треба да го почитуваме и ставот дека никој не е виновен додека не му се докаже вината. Презумпцијата на невиност треба да ја почитуваме“, рече премиерот Заев во својот одговор и додаде дека сите барања до независните институции, како што се Јавното обвинителство и Државната комисија за спречување корупција, се испорачани за да се спроведе постапка целосно во согласност со законот.

Премиерот Заев информираше дека согласно информациите кои се предадени во институциите смета дека софтверот за сообраќај е набавен преку законска јавна набавка, при што нагласи дека независните институции низ објективна и фер постапка имаат обврска да дадат конечен одговор кој ќе мора да се почитува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Претседателот на Владата Заев, повика на почитување на правосудните одлуки.

Заев за поддршката на протестот за случувањата на 27 април: Алтернативата на оваа Влада се покажа дека се режимски остатоци на Груевски

Премиерот Зоран Заев, на вчерашната седница за пратенички прашања, осврнувајќи се...

Очекувам од сите пристојни луѓе, кои верувам и сакаат добро на нашата татковина, да ја нацртаат својата црвена линија и во рамки на своите партиски органи. Извинете ако сум малку емотивна, но многу луѓе тој ден беа навистина на чекор до смртта.
Шекеринска: На 27 април многу луѓе беа на чекор до смртта

Шекеринска: На 27 април многу луѓе беа на чекор до смртта

Може да се разликуваме за политика од нула до 100, можеме секој ден да имаме различни...

Премиерот Заев истакна дека Владата во последните 4 години во континуитет ја одржува грижата за постоечките инвеститори и работи на привлекување на нови инвестиции од странски компании.

Заев од „Кемет Електроникс“: Расте извозот, во последните 8 месеци потпишавме 48 договори за државна финансиска поддршка за нови инвестиции

„Проширувањето на капацитетите на постоечката фабрика „Кемет Електроникс“ во вредност...