На средбата со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, се согласивме дека со Договорот од Преспа, Република Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите, рече Заев!

Објавил: Стојче Бушин | 17 септември, 2020 19:34

Заев и Мицотакис остварија средба во Атина: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја за преговорите со ЕУ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во претстојниот процес на преговори со Европската Унија, изјави денеска од Атина, премиерот Зоран Заев!

На средбата со премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис, се согласивме дека со Договорот од Преспа, Република Македонија и Грција создадоа модел за успешно решавање на отворените прашања меѓу соседите, рече Заев!

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја во претстојниот процес на преговори со Европската Унија, изјави денеска од Атина, премиерот Зоран Заев!

Договорот од Преспа не е само решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција, тој е и договор за долгорочно стратешко партнерство и за развој на широк план на односите меѓу двете земји, порача премиерот!

Заев објави дека се сретнал со неговиот драг пријател Алексис Ципрас, лидерот на опозицијата и претседател на Сириза, во кој се согласиле дека после две години од потпишувањето на Договорот од Преспа, конструктивните опоненти на договорот прифатија дека станува збор за историски договор од огромно значење за иднината на народите во двете држави.

Овој договор направи пресврт во меѓусебните односи и ги откочи евроатлантските процеси на Република Македонија, со тоа што станавме членка на НАТО и го очекуваме стартот на преговорите со ЕУ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За граѓаните коишто аплицирале за субвенции за инвертери и ги исполнуваат условите во тек е процесот на предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување.

ПОДНЕСЕНИ 5000 БАРАЊА ЗА СУБВЕНЦИИ – ЗАВРШУВА ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ИНВЕРТЕРИ

Градот Скопје ги информира граѓаните дека завршува јавниот повик за доделување субвенции...

Оваа недела Шведска објави построги локални препораки за Упсала, универзитетски град на 70 километри северно од Стокхолм. Градот стана жариште на коронавирус откако студентите се вратија.

Швеѓаните ни мува не ги лази од КОРОНА- Филипче во паника, македонскиот здравствен систем пред колабс!

Иако бројот на лица заразени со коронавирус расте во земјата, Шведска останува на својот...

Во јули пак, на социјалните мрежи се прошири вест дека починал. За ,,Фокус”, во телефонски разговор тогаш порача дека не може да се изначуди каков свет има.

АМДИ БАЈРАМ: Заврши мојата ера, ама сите ќе ме памтат- ТИВКО ЗАМИНА И КРАЛОТ НА РОМИТЕ

Негов многу близок пријател и соработник, во телефонски разговор за ,,Фокус” ја потврди...