Дома негирани политичари во меѓународната пофалени

Објавил: Узунов Бобан | 13 февруари, 2019 9:44

Заев и Ципрас ќе добијат награда во Минхен, Македонија и народот ново име и идентитет

Фото/Текст извор: ©магазин

За време на Минхенската безбедносна конференција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе ја добијат наградата „Ewald von Kleist“ за Договорот од Преспа, објави утрово претседателот на конференцијата, Волфганг Ишнигер, на неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката на МИА од Атина.

– Причина за славење: Алексис Ципрас и Зоран Заев ќе ја добијат наградата Ewald von Kleist за 2019 (во чест на основачот на Минхенската безбедносна конференција), во сабота, за време на конференцијата – напиша Ишингер на Твитер.

Во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА, претседателот на Минхенската безбедносна конференција и поранешен амбасадор на Германија вели дека Грција и Северна Македонија постигнаа историско достигнување.

– Во ера во која се ретки дипломатските успеси, надминувањето на долгогодишниот спор на Грција и Северна Македонија е пријатна разврска. Двете земји заедно постигнаа историско достигнување, вели Ишингер во изјавата за грчката новинска агенција – пренесе МИА.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Сарај, Чаир, Гази Баба и Бутел се општини со најголем број на заболени а воедно посочи и дека ќе бидат воведени нови рестриктивни мерки доколку тоа е потребно.

Венко Филипче: Повторно ќе воведеме рестрикции!

На денешната прес-конференција Министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција...

Неспособноста на министерката Нина Ангеловска – Групер и целиот економски тим на Владата, не треба да бидат оправдување за задолжувањата.

ЛЕВИЦА: „СДСМ ја однесе Македонија во длабока економска бездна“

Антинародната политика на Заев и СДС и натаму продолжува. Откако на најподол начин...

 За мене се најважни граѓаните и нивното мислење и понатаму ќе преземам се што е неопходно за заштита на нивното здравје и здравјето на целата нација. Денешните изјави се само политички и истите преставуваат непринципиелен притисок врз моето работење додава миностерот за внатрешни работи Наке Чулев.

Чулев: Порастот на заболени е вина на власта!

Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта наместо суштински...