Како што вели премиерот претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен од своја страна истакнала дека Брисел очекува позитивно решение како заеднички остварен резултат на сите страни за успешна интеграција на Македонија во ЕУ!

Објавил: Рејхан Бајрами | 13 ноември, 2020 18:06

ЗАЕВ: Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите со ЕУ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Извештајот на Европската комисија потврди дека Македонија е подготвена за првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите со ЕУ, истакна пред малку премиерот Зоран Заев!

Во телефонскиот разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се заблагодарив за пакетот за проширување, за позитивниот извештај на ЕК за нашата земја, како и за Економскиот и инвестициски план за поддршка на процесот за остварување на европските стандарди на државите од Западен Балкан со аспирации за членство во ЕУ, рече Заев!

Како што вели премиерот претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен од своја страна истакнала дека Брисел очекува позитивно решение како заеднички остварен резултат на сите страни за успешна интеграција на Македонија во ЕУ и дека Македонија е успешен и позитивен пример за Западен Балкан за остварените реформи, за постигнатите договори со Грција и Бугарија, и за лидерството во регионалната соработка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Договорите се склучени со лицето Никола Спасов, кој e син наЃорѓи Спасов, поранешен министер за правда, пратеник и генерален-секретар на СДСМ во времето на најцрнитетранзициски денови. Инаку, Ѓорѓи Спасов е основач на АгенцијаРејтинг.

Зделките на Богоев со агенцијата на Спасов немаат крај

Со нарачани лајкови во штабовите, градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев,...

Од извршената контрола е утврдено дека во објектот се врши дејност после 18.00 часот, спротивно на мерките за спречување на пандемијата со ковид-19.

Претреси во Охрид, затворен угостителски објект, сопственикот заработи две кривични пријави

На 16.01.2021 во 01.30 часот од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за...

Вицепремиерот Битиќи, во своето излагање посочи дека причината и приоритетот поради кои се основани јавните претпријатија е обезбедување на услуги за граѓаните.

Вицепремиерот Битиќи: Намерата на Владата е да имаме ефикасни и ефективни јавни претпријатија

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација...

Најголема снежна покривка има во Битола и тоа околу 30 сантиметри. Најниска температура во текот на денешното изминато утро исто така е регистрирана во Битола, и тоа -13°C.

ТЕМПЕРАТУРИТЕ ПАДНАА ДО -13°C – СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА ТЕМПЕРАТУРИ ДО ОКОЛУ -20°C

Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот...