За блискоста како што ја нарекува помеѓу двата народи, Заев вели дека најдобар пример е сличноста на јазикот. Ние многу добро се разбираме, а од двете страни на границата, имаме роднини и пријатели кои често ги посетуваме – вели Заев.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 ноември, 2020 15:54

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев, пренесува Канал 5!

Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, а Југославија не подели. Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да ја градиме иднината смета македонскиот премиер.

За Заев, Гоце Делчеве е и македонски и бугарски револуционер, а Бугарија не бил фашистичка држава.

Заев во интервјуто се осврнува и на Договорот за добрососедство со Бугарија за кој вели дека ќе биде целосно спроведен и додава дека во иднина ќе биде посочуван како пример од државите во регионот.

За блискоста како што ја нарекува помеѓу двата народи, Заев вели дека најдобар пример е сличноста на јазикот. Ние многу добро се разбираме, а од двете страни на границата, имаме роднини и пријатели кои често ги посетуваме – вели Заев.

Заев додава и дека државата ќе се бори против како што го нарекува, говорот на омраза кон Бугарија и додава дека на тој начин се наштетува на односите меѓу двете држави. Како поттикнувачи на ваквиот говор ги посочи функионерите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Истовремено, тој посочи дека не треба да се бојкотира пописот и не треба опозицијата да се заканува, со оглед на тоа што пописот е обврска на граѓаните.

Заев: Имаме капацитет за организирање на пописот кој ќе се случи на пролет, на безбеден и добро организиран начин според стандарди

„Ние имаме капацитет за организирање на оваа сложена операција, го проверивме на избори,...

Никогаш не зборувал отворено за неговите три деца - каква врска има со најстариот Данило, зошто е премногу заштитнички настроен кон својата ќерка Милица и како игра со најмладиот Вукан.

ИНТЕРВЈУ СО СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Еве како Вучиќ ја слави Новата година и какви подароци купи за неговите деца

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обично го гледаме сериозен и строг во неговите...

Владата проектира удвојување на економскиот раст, од просечна стапка од 2-2,5% во изминатите 10 години да се стигне до 4-5% раст во наредниот период.

Заев за македонското издание „Економист“: Градиме општество на здрави темели со стратешко планирање и искористување на сопствените ресурси

„Човечкиот капитал, квалитетот на секој поединец во својата област, дополнително...