Владата за пет години планира да го забрани користењето на дрва, мазут и јаглен за загревање на домовите, затоа што токму граѓаните биле во 90 отсто причина за загадувањето

Објавил: Мирко Бачиќ | 14 ноември, 2018 12:29

Заев најави забрана за греење на дрва, мазут и јаглен

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Владата на Македонија со решение, најави забрана на дрвата, мазутот и јагленот како мерките кои ќе ги предложи против енормното загадување.

Иако мерните станици покажуваат дека во Скопје, Битола, Тетово и други градови зголемено и повеќе од дозволеното присуство на ПМ10 честички има и во летниот период, според Заев повеќе од 90% причината за загадувањето се токму граѓаните и нивниот начин на греење.

Заев најави дека во среда ќе има специјална седница на Буџет, за носење на Буџетот на Влада.

На таа седница покрај Буџетот ќе има претходна точка и животна средина каде што најмногу ќе алудираат на воздухот, целта е за првпат им е да издвојат посебна програма во Буџетот за животна средина и да канализираме средства дел од постојните буџетски програми и дел да додадат одредени средства.

Заедно со министерот ќе ги релоцираат средствата, ама и другите министерства да покажат капацитетност.

Знаете дека загадувањето доаѓа од затоплувањето односно од загревањето на домовите. И тоа е преку 91 или 92 отсто од причините. Трајното решавање е со гасификацијата и со други инструменти. Дел од дебатата ќе биде забрана на дрвата, мазутот и јагленот после 5 години.

Премиерот немаше коментар колку мерни станици моментално се активни, колку се во дефект и зошто загадувањето е во текот на целата година а не само во грејната сезона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

И ова трае неколку години. Револтот кај родителите расте, а децата секојдневно по неколку часови поминуваат во руинирана барака.

Децата од Лисиче учат во мизерни услови, родителите револтирани: Очајната состојба во ОУ „Димитар Македонски“ е врв на негрижата на властите

Основното училиште „Димитар Македонски“ во скопската населба Лисиче наместо достоинствени...

Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги направиле, дрворедот морал да се отстрани.

ШИЛЕГОВ ГРЕШКАТА ЈА ПОПРАВА: Нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки“...

Пред повеќе од еден месец, по совет на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, со посредство на љубезниот директор на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во соодветната служба на МВР, пријавив физичко следење од страна на неовластено лице, напиша Героски на својот Фејсбук профил.

Героски со апел до обвинителството: Изјаснете се за случајот или јас ќе ја известам јавноста!

Новинарот и уредник на порталот Плус Инфо, Бранко Героски со ОТВОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО...